top of page
HAVAJ 2013
PROC NA HAVAJ?

 

Napsano prosinec 2013. Aktualizováno duben 2015.

 

At uz mas naladu spat zdarma pod palmou a jist jen cerstve ovoce nebo potrebujes oddychovou dovcu all inclusive s luxusnimi restauracemi, zaparit si v klubu a druhy den se vyvalit na plazi nebo vylezt par kopcu v dzungli a dalsi den surfovat, prochazet se botanickou zahradou nebo depresivni lavovou pousti... vsechno najdes na Havaji:) Neumim si predstavit moc argumentu, proc na havaj NE. (Snad krome ceny za letenku CR - Havaj :-) ). 

 

Oahu  ma plaz Waikiki, vyhlasene surfarske plaze, krasne zarostle kratery, na ktere muzete vyjit ci historicky znamy Pearl Harbor.

Big Island jakozto nejmladsi z ostrovu ma stale cinne sopky a uzasny vulkanicky park, kde s trochou stesti muzete videt tekouci lavu. Nadherna udoli jako Waipio, plaze s ruznymi barvy pisku, sopku Mauna Kea s asi nejkouzelnejsim zapadem slunce, se sympatickym vesnickym prostredim a vyyybornou kavou z mistnich plantazi.

Maui je vice turisticke, do zive Lahainy se jezdi na pozorovani velryb, na JZ ostrova si zahrajete  golf v luxusnich rezortech. V parku Haleakala si uzijete hikovani v mesicni krajine a muzete si projet cestu plnou vyhlidek, vodopadu, dzungle do neprilis zajimaveho mestecka Hana. 

Kauai je plný zeleně, nedotčené přírody, nezvyklých kopců a možnosti mnoha trailů, ať už třeba ve výjimečném Waimea kaňonu nebo vyhlášený Kalalau trail na Na Pali coast. Kromě hlavnímo města Lihue má vyloženě vesnickou atmosferu.

 

JAKE TO JE NA HAVAJI?

 

Prekvapive malo turisticke - snad krome Honolulu, vychodu slunce na Haleakala, Lahainy a JZ casti Maui.

Oahu je asi nejvice zastavene a modernejsi, predevsim kolem Honolulu. Severni pobrezi je mekka surfaru a pusobi zastarale a hodne uvolnene. Spis vesnicky charakter nez velkomeststke prostredi.

Big Island je malo osidleny, hodne zemedelsky, docela zastaraly a co si neudelas sam, to nemas (mysleno: pokud se sem chcete prestehovat, tak si na obzivu budete muset zalozit farmu, kterou si sami postavite, obhospodarujete a pak sve produkty prodavate). 

 

Mestska hromadna doprava po ostrovech obecne moc nefunguje, takze pokud se chcete premistovat, tak pocitat s pujcenim auta. Ikdyz stopování je taky varianta, zkušenost nemáme, ale prý to jde.

Oahu je prijemne malicke, takze jste vsude za chvili a premistovani vam moc casu nezabere. 

Big Island uz je o poznani vetsi, takze tady si na premistovani musite vyhradit vic casu. Ale porad se to da.

Maui je asi neco mezi. Vetsinou to je kousek. Nejdelsi trasa je znama cesta Road to Hana a z Hany dal kolem ostrova. 

Kauai moc cest na výběr nemá. Ztratit se asi nemáte kde, všechno je docela kousek, akorát nelze projet ostrov skrz, pouze po pobřeží. Celý ostrov objedete tak za 2 hodiny.

 

Letenky mezi ostrovy se pohybuji cca od $60 do $120. Nejlevnejsi jsou brzke ranni lety (6-8 rano) a vecerni (7-9).  Cesta trva tak 45 min az hodinu a neco malo.(Mokulele AirlinesHawaiian airlines)

 

Lide jsou tady mili, pohodlni, zevlacti a pratelsti (i kdyz vypadaji jak bezdomovci:) ). Urcite potkate nejake bezdomovce. A i kdyz se lide tady v leccem od Americanu lisi a cely tento ostrov nepovazuji za klasicky priklad USA, tak tady potkate docela dost pritloustlych Havajcanu. Byli jsme upozornovani, ze nektere casti (napr. SZ cast Oahu a docela dost kempu kolem vetsich mest na Big Islandu) nejsou zrovna bezpecne - na prespavani jen tak nekde venku bez rezervaci. Ale ani my, ani z vypraveni od jinych, jsme nezazili zadne spatne historky.

 

Na wifi se pripojite ve vetsine kavaren a restauraci. A pokud jste zrovna nekde, kde zadna wifi neni, tak do pul hodky az hodky urcite na nejakou narazite.

 

Plati se americkymi dolary a bankomaty i platby kartou jsou normalne dostupne.

Ceny obecne jsou trochu vyssi nez na pevnine. 

 

S ubytovanim v apartmanech/hotelech nemame zkusenosti, ale zbezne se ceny pohybovali $100 a vice. A spise vice. 

Kempovani - Oficialni "statni" kempy tady funguji na pomerne zvlastnim systemu, kdy alespon par dni v tydnu jsou kempy zavrene (pry prevence proti bezdomovcum) a na ostatni dny si potrebujete vyridit povoleni na kempovani. Najdete par soukromych kempu, ktere jsou otevrene kazdy den v tydnu a povoleni nepotrebujete. Cenove jsou o poznani levnejsi nez hotely, ale na kemp porad docela drahe - $15 - $20/noc/osoba a vetsinou bez teple sprchy a elektriny. 

Ale daji se najit mista jen tak v prirode, na plazi atd. 

HAVAJ 2014
bottom of page