top of page
POPRVÉ DO KANADY - jak začít a co udělat před odjezdem

 

Napsano zacatkem roku 2013, updatovano prubezne a naposledy kveten 2014.

 

Nejjednodušší, nejrychlejší, nejlevnější a nejprofláknutější je: International Experience Canada - Working Holiday.

Základní informace o programu: canada international.gc.ca 

 

Na druhy rok se sem obvykle lidi dostanou na Young Professionals  nebo pres jine, trochu slozitejsi programy jako PNP (Provincial Nominee Program), LMO (Labour Market Opinion), CEC (Canada Experience Class), PR (Permanent Residence) aj. Pokud v Kanade budete chtit zustat dele nez jeden rok, tak tyto zkratky pak uslysite casto:) Ale dokud nejste v Kanade, tak se o to starat nemusite:)

PŘED ODJEZDEM Z ČR
 
Toto info je více než rok staré, takže ne úplně aktuální. Od roku 2014 je hlavní změna, že se na working holiday i young professionals dá přihlásit pouze online. Nic už se neřeší papírově přes ambasádu a poštu. Vše je vzsvětleno ve výše zmíněném odkazu.

 

Info k některým pořadavkům, které byly většinou méně jasné. Ale nejsem si jistá přesným průběhem online žádosti a jestli je toto stále zapotřebí:

 

Dopis, co budeme delat po navratu do CR z Kanady

 

Neni to nic sileneho, meli jsme tak ¼ A4. Jen strucne popsane, kde jsme pracovali v CR a co mame vystudovane. A taky, ze po navratu se chci venovat tomu, co jsem vystudovala, protoze me to zajima. Ale ze v mezicase, nez si najdu pozadovane misto, budu pracovat v te stejne kavarne, kde pracuji prave ted, coz pokryje me mesicni vydaje. Filip napsal, ze bude pracovat ve firme xxx, coz odpovida jeho oboru studia, ze se o to zajima, popsal cim se ta firma zabyva. Napsali jsme adresu tech mist, kde budem po navratu pracovat (ja mela razitko a podpis – ale, mohla jsem to klidne podepsat sama, takze je to pomerne jedno)

 

Pojisteni
 
Musí se být pojištěno na celou dobu pobytu v zahraničí. Na imigračním oddělení po příletu si mohou (ale nemusí, a neznam nikoho, koho by kontrolovali, ale kdo to chce riskovat?) důkaz o pojištění vyžádat. Pojistovny nabizeji vsechno mozne, ceny se hodne lisi.

 

Revirni bratrska a VZP (nase pojistovny) nabizely kolem 20 000 na rok. Spis pres 20 000. (Neni problem najit i kolem 30 000 a vice).

Nakonec jsme se pojistili u Ceske pojistovny za 6000 (s vyssim pojistnym plnenim, s vyssim urazovym pojistenim a pojistenim na pravni pomoc). Minimalni sazba byla snad kolem 4000. Zadny hacek by tam byt nemel. Pojistili jsme se tam prvni rok i druhy rok. Ale zatim jsme nemuseli jejich sluzeb vyuzit, tak nemuzu hodnotit, jaci jsou.

 

Info z diskuze na FB ve skupine Cesi ve Vancouveru:

" např. u Uniqy mi paní vypočítala pojištění na rok s plněním 4,5 mega + pojištění zavazadel + připojištění na zimní sporty na cca 3600,-...."

 

"Dnes to jdeme řešit do AXY - je to kolem 5,6tis/rok..o AIG pojišťovna, já to měla za 2887 kč. A myslím, že podmínky jsou výhodné.o Ja jsem platila sice 12 tisic u Allianz, ale mam to i na manualni praci a s neomezenyma lecebnyma vylohama."

 

"Nehodlam v tomhle riskovat. Nedejboze se stane, ze budu muset na operaci a myslim, ze tam by mohli litat castky v milionech...o máme to s přítelkyní myslím u AXY za 11 tisíc cca...probíral sem to s kámošem, kterej v tom dělá a říkal, důležitý věci jsou bezlimitní plnění léčebných výloh (na některou operaci vás můžou převést do čr a pak byste se nedoplatili) a právě sme si nechávali dělat pojištění na manuální práci, normálně jsou jen turistický (do těch manuálních prací patří cokoliv třeba servírka, barman), takže pokud by se vám stalo něco v práci, musíte si to platit s klasickým turistickým pojištěním za 5000 sami."

 

Co extra vyridit v CR a co sebou extra

(asi to neni uplne nutne, ale kdo vi, co se stane)

 

Banka - aby s penezi na mem uctu mohl manipulovat i nekdo jiny (staci v bance pridat nekoho jako dalsiho uzivatele uctu (muze se v jednotlivych bankach lisit).
 
Banka – konkretni plna moc na vydani nove platebni karty jine osobe v pripade ztraty ceske platebni karty v zahranici (musi to byt konkretne vypsane, na co plna moc je), notarsky overena. To se muze hodit - nedavno jsem ztratila penezenku, takze vam ji aspon v Cesku nekdo muze bloknout a vyzvednout novou a poslat. Kanadskou kartu (debetni) vam vymeni na pockani v bance. 
 
Posta – plna moc nebo vyrizeni karticky na prevzeti posty na me jmeno.
 
Vypis trestniho rejstriku – potrebuje se na zadost o viza, plus radsi sebou.
 
Posta – plna moc na vydani vypisu trestniho rejstriku (trestni rejstrik vetsinou pozaduji max. 3 mesice stary, nekteri zamestnavatele mohou pozadovat, tak je dobre mit moznost si nechat zaslat kopii aktualniho.
 
Obecna plna moc – nejzakladnejsi (skoro na nic neplati, na vaznejsi veci, v bance atd se nevztahuje).
 
Mezinarodni ridicak – vyridi na pockani, za 50kc. Oficialni platnost je 1 rok. (Tady se ale vedou docela velke diskuze o jeho vyuziti – podle zakonu Britske Kolumbie tento ridicak plati jen 3 mesice a pak je povinnost si udelat ridicak tady – pry pomerne lehke zkoušky na internetu z teorie a pak jizdy. K tomu musi byt vlastni (kamaradovo) auto. Neni to moc drahe. V pripade nehody je lepsi mit ridicak Britske Kolumbie, protoze delaji mensi problémy s vyplacenim pojistky.
 
Druhy názor je, ze mezinarodni zakon (takze cesky mezinarodni ridicak) ma vzdy vyssi platnost nez narodni zakony, takze cesky mezinarodni by mel stacit. Ale jakeho policajta clovek chytne v pripade problemu, a jestli bude vedet, co ma dulezitejsi platnost je druha vec. My tady vic nez po roce stale jezdime na cesky ridicak. Ale nemuseli jsme resit problemy, nehody, pokuty aj.)
 

Nase zkusenost - byli jsme tady uz dele nez rok (1 rok na work permit na working holiday, 2,5 mesice na turisticka viza), kdyz Filipa zastavili policajti a jednoznacne mu rekli, ze na zahranicni ridicak (nemysleli ten papirovy mezinoradni, ale klasicky cesky) tady muzeme ridit 1 rok. Pokud jsme zde dele nez jeden rok, tak si uz musime udelat kanadsky ridicak. Nejsem si jista, jestli staci vycestovat z Kanady a kdyz priletite/prijedete znovu, tak tady znovu muzete ridit jeden rok na cesky - pravdepodobne ne.

 
Mobil – odhlasit si pausal z ceskeho mobilu je kapitola sama pro sebe. Pokud nekdo ma v CR pausal u O2 a chce jit na kredit, tak popisu na pozadani:) - momentalne si presny postup uz nepamatuji, ale vim, ze nas to stalo hodne casu a nervu. Takze hodne stesti:)
 
Mobil - jaký mobil si pořídit do Kanady viz další kapitola "Co dělat po příjezdu"
 
Kopie nebo scany vseho (ridicak, OP, tresni rejstrik, pas, plne moci atd)
 
Leky – zakladni se hodi na kdykoliv (brufen, paralen, strepsil, alergie…) kdo je nachylnejsi, tak si vyrizoval extra antibiotika apod. (Tady se za to vetsinou nechce utracet, je to relativne drahe, kdo vi kdy se bude hodit)
 
Redukce - da se tady koupit, ale je to pomerne nekvalitni, koupene v cesku byly lepsi a hned po prijezdu se hodi mit alespon jednu.
 
 
 
 
 
bottom of page