top of page
PO PRIJEZDU

 

Napsano zacatkem roku 2013, updatovano prubezne a naposledy kveten 2014.

 

Po příjezdu je třeba vyřídit hodně věcí a hodně rychle, aby se dalo co nejvíce ušetřit a zároveň nabrat jakousi jistotu, do dalších týdnů. Je dobré řešit následující věcí v daném pořadí - usnadní to hodně věcí :)

 

1. Koupit si měsíčník

 

Budete jezdit shanet praci, hledat bydleni, koukat po meste. Nebudete vedet, co kam jak jezdi a nebudete mit vychytane spoje. Jizdne tady je docela drahe a i kdyz i cena mesicniku pro vas pravdepodobne bude docela dost, tak v konecnem dusledku se vam vyplati.

 

Jsou tady 3 zóny:

 

1. Zóna - stred Vancouveru (zjednodusene se da rict: Downtown a Vancouver). Tady jsme chteli bydlet. Muzete bydlet v meststkem a zivem Downtownu, ale i v klidnejsich ctvrtich. 

 

2. zóna - prakticky všechno ostatní North Vancouver, Burnaby, New Westminster, letiště, Richmond.

V techto ctvrtich bydli mene nasich znamych, ale porad jsou to hezke (ne-li hezci nez ve zlute zone) oblasti - vetsinou klidnejsi a pokud budete jezdit do prace do Vancouveru, tak to je docela z ruky.

Napr. trasa Burnaby - Downtown, New Westminster - Downtown, North Vancouver - Downtown je skytrainem (v pripade North Vancouveru seabusem) min. 30 minut (plus vase dochazkova nebo autobusova vzdalnost ke skytrainu)

Kdo bydli v North Vancouveru, tak chce mit praci tam a chodi nejcasteji do hospod tam. Kdo bydli v New Westminsteru, tak se mu vyplati pracovat tam. Ale samozrejme vyjimky potvrzuji pravidlo a zalezi na lidske pohodlnosti:) 

 

3. zóna - to uz je hodne mimo:) Respektive to moc neni na denni dojizdeni (pokud teda nechcete cestovat 2 hodiny mhd). Ale Coquitlam je hodne v prirode, kousek od medvedu, jezera a tak. O Surrey se tady moc pekne nemluvi - pry je zde spachano nejvice vrazd a je tady pomerne velka indicko-pakistanska komunita. Ale to samozrejme neznamena, ze tam nejsou hezka mista. Kdo tam bydli, tak by se urcite hadal:) Takze urcite nic proti. O Richmondu (cervena zona) se zas rika, ze to je asijska ( Hong Kong, Cina) oblast. 

 

Fare Cards - Ceny měsíčníku viz vpravo. Měsíčník se prodává na daný měsíc a lze jej zakoupit jen první dva týdny v měsíci (nekdy i jen prvni tyden, zalezi, kdy se vyprodaji). Takže pokud nepřijedete na konci měsíce, tak se určitě vyplatí koupit. Na začátku budete pořád jezdit, něco vyřizovat, dělat prohlídky bytů atd.

 

Regular Fares - Ceny jízdenek viz vpravo :1 jízdenka (1 hodina 30 min) $2,75. Přestupná. Na jednu zónu. Přikoupení další zóny (Add fare) je za $1,25.

Fare Saver - Bloček 10 jízdenek na jednu zonu:  za 21 dolarů (koupí se ve večerce Seven Eleven a v různých jiných prodejnách).

Celodenní jízdenka $9,75.

 

O víkendech a po 18:30 se nerozlišují zóny, tak se nemusí nic přikupovat. 1. zóna se hodí určitě. 2. zóna se na první měsíc taky může hodit – nevíte, kde budete bydlet a pracovat, kam pojedete na pohovor nebo kde budete obcházet firmy.

 

2. Koupit si sim kartu,mobil

 

Bez kanadského čísla se nepohnete – nemůžete žádat o práci, nemůžete obvolávat ohledně prohlídek domů, při vyplňování žádosti o SIN také požadují mobil. České číslo tady neberou. (Což se ukázalo hned na letišti, když ztratili kufr a požadovali telefonní číslo, na které zavolají, že ho dovezou. Chtěli, abychom jim pak zavolali a dali jim kanadské číslo.

 

Je tady několik operátorů (aktuální ceny se mohou lišit, toto je info z konce roku 2012, ale obecne řečeno to platí stále):Mobilicity (a Wind) nejlevnější – měsíční paušál 25 dolarů – sms a volání neomezeně. (Mají i další plány za 35/45/55 dolarů měsíčně, kde je mezinárodní volání, neomezená data aj). Do začátku stačí ten nejlevnější, ale s největší pravděpodobností nebude simka fungovat v českém mobilu (nám nefungovala na Nokia E5) Takže jsme zakoupili nejlevnější mobil za 50 dolarů a mohli jsme okamžitě volat. Nevýhoda je, že Mobily City má hodně špatný signál, vypadává ve Skytrainu, v podzemních obchodech, někdy i v kapse. Chatr – 35 dolarů/měsíc. Neomezené sms a volání. Měl by fungovat na českých mobilech. Ale víceméně nemají prodejnu – hodně málo nějakých podivných stánku, nebo se v drogerii koupi SIM a kredit a je to. Ale pokud jsou nějaké problémy, tak prý nelze jít na nějakou pobočku a vše se řeší přes callcentrum.

 

Společnosti jako Rogers, Fido, Bell, Virgin Mobile (ala O2, Vodafone, T-mobile) – ty největší, ale tam už to bude asi dražší, smlouvy na rok mají atd.

 

Nase zkusenost a aktualizovane info

Po prijezdi jsme si zaridili tarif u Mobilicity za $25 a koupili novy mobil za $50. Po nějaké době nás přestalo bavit nemít signál, kdykoliv vyjedeme z Vancouveru. Už jsme ani nepotřebovali ušetřit každý dolar, tak jsme se rozšoupli a pořídili si měsíční plán, Filip u Bell a Johca u Virgin Mobile za cca $60 na mesic (Virgin Mobile spada pod Bell, ma stejne pokryti atd. Maji lehce odlisne nabidky. Zatim oboustranna spokojenost.

Mesicni plan není na rocni smlouvu, když nezaplatíme mesíční sazbu, tak nebudeme moc volat - zadne upsani, ale ani dokupování kreditu). Každou chvíli jsou nějaké akce, davaji slevu za vlastní mobil, nebo to muzete ukecat, ze jste studenti apod. V ceně je neomezené volání, neomezené sms, neomezené sms do zahraničí (takže bez problému lze smskovat do CR) a 1GB dat (možná i 2GB, záleží na aktuální nabídce). Je to větší částka, ale po nějaké době to asi přestane tak řešit a za to pohodlí to stojí. Obzvlášť během cestování a využívání GPS, map, vyhledávání hotelů apod...

 

Iphone a pravdepodobne i jine mobily

Pokud zde chcete pouzivat vas telefon z CR, tak si budte pred odjezdem 100% jisti, ze je odblokovany. Ale opravdu 100%. I na Ameriku/Kanadu, ne jen na Evropu. Jsou tu s tim docela problemy. Odblokovat tady zabere cas, penize, nebo to musite resit pres CR atd. Tohle se vam nebude chtit resit, kdyz budete muset resit x jinych veci:) Mobil nejlepe zaridit a zprovoznit hned druhy den - zjednodussi to komunikaci uplne vsemi smery.

 

3. SIN číslo

 

Povinné, pokud chce člověk legálně pracovat. Většina zaměstnavatelů toto cislo požaduje, musí to vyplnit na šek. S sebou pas.

V odkazu prehled pobocek ve Vancouveru a dalsi info: Service Canada

Muzete si předem vytisknout formulář a vyplnit. Tam to s vámi projde úředník, zapíše vás do počítače, okamžitě vám vytiskne papír, na kterém je napsané vaše SIN (takže okamžitě se můžete ucházet o práci, protože číslo už máte) a za 10 dní vám přijde kartička s číslem. Od 2014 uz karticky nevydavaji, takze vam jen reknou cislo a vyreseno.

Zde dokument ke stažení: dokument

 

4. Banka

 

S mobilem a SIN můžete hledat práci a hledat bydlení. Účet v bance nespěchá. Finanční zálohu máte pravděpodobně na českém účtu. Kanadský účet nepotřebujete, dokud nezačnete vydělávat a než dostanete první šek, což může trvat. Každopádně to stačí udělat až po 2 týdnech nebo později.

 

Banka TD (Canada Trust) – 10 dolarů za měsíc poplatek. Pokud měsíční příjem 2000 dolarů a víc, tak žádný poplatek. V ceně je 25 transakcí za měsíc, další za $1.

 

Banka CIBC – 4 dolary za měsíc/pokud příjem 1000 dolarů a víc tak žádný/ 10 transakcí, další transakce za 1dolarJeště je pár dalších bank, podobné podmínky napr. RBC, Scotia Bank a par dalsich mensich. TD je skoro na každém rohu, otevřeno o víkendech, do večera, takže asi nejdostupnější Ale trochu dražší poplatek oproti CIBC. (pokud pracujete cca od 9 do 17 a budete u banky s otvirackou 10-17 a zavreno o vikendech, tak se budete casem asi nervovat, ze si nemate kdy vlozit seky).

 

Nase zkusenost

My zvolili TD, protože jsme tam měli už účet i v USA a bylo to vpohodě. U TD dostanete Debit Visa - zaplatíte i v USA a jinde. Některé banky poskytují ze začátku karty, s kterými nejde platit na internetu a ani v USA. Což pak docela komplikuje cestování. Po nějaké době si můžete zařádat o VISA CREDIT kartu, ale nemusí vám ji schválit.

 

Bankovni system

Bankovni system tady obecne funguje jinak nez v CR/Evrope. Vyplaty se obvykle dostavaji v secich. S sekem prijdete do banky a tam vam ho vlozi na ucet. Obvykle si ze zacatku muzete vybrat $100 okamzite, ale zbytek je dostupny na uctu az po 5pracovnich dnech. Internetove bankovnictvi je skoro k nicemu. Penize se nepreposilaji primo pres internetove bankovnictvi, jak jste asi zvykli v CR, ale pres email. 

 

 
 
bottom of page