top of page
Hledání bydlení

 

Napsano zacatkem roku 2013, updatovano prubezne a naposledy kveten 2014.

 

Vetsinou se hleda na Craiglist Vancouver nebo pres Facebook pres skupinu Cesi ve Vancouveru. Docela dost Cechu vi o necem, zna nekoho, kdo vi o necem, shani nekoho k sobe do baraku nebo misto sebe. Za zkousku to stoji. Kdyz uz ne natrvalo, tak urcite na prvni dny/tydny, nez se najde neco trvaleho.

 

Craiglist- obepisovat nebo obvolávat a domluvit si čas návštěvy- Nabídek je každý den strašně moc.-

Většinou požadují vratný deposit (půlka nájmu). Nechte si vypsat doklad. Většinou hledali někoho min na rok. Bylo nám doporučeno se neuvazovat na tak dlouho – nebo až po zjištění výpovědních podmínek.- Může se stát, že budou chtít výpis z účtu nebo doporučení nebo potvrzení od zaměstnavatele - na ty jsme se většinou vykašlali a hledali jsme, kde nechtějí tolik dokumentů. Každopádně zní dobře, když někde pracujete – buď lžete nebo se to snažte obkecat.

Jednou jsme dávali výpis z účtu (9000 dolarů za 4 lidi a stejně to pro ně bylo málo jako záruka, že budeme moc platit). Někde se ale nestarají vůbec. Sem tam v nabídce chytnete i normální přízemní patro v baráku nebo horní patro. Sem tam jsou i dobré nabídky ve výškových barácích (ne v downtownu).

Pozor na podvodníky: pokud je byt v centru za podezřele nízkou cenu, napíšete jim mail a odepíšou strašně dlouhý, obkecávací mejl, že jsou zrovna v Africe/Evropě/jižní Americe na služební cestě a že to budou řešit přes nějakého agenta a ještě email zakončují God bless you:-D, tak to je podvod. Frčí to prý už asi tři roky.

 

Nase zkusenost

Byli jsme 4 (2 páry), chtěli jsme každý svou ložnici a ideálně obyvák a kuchyň. Hledali jsme do $1600 za měsíc včetně utilities. Docela velký výběr, ale většinou nevybavené.Většinou jsou v nabídce basement – sklepní/suterenni byty u baráků, které majitelé pronajímají. Některé mají docela dost světla – dobré okna, ale většinou jsou prakticky bez oken. Většinou to vypadá jak normální byt, vchod to má zvlášť. Hledali jsme 2bedroom (většinou to znamenalo 2 oddělené ložnice plus kuchyň s obyvákem dohromady nebo zvlášť).

 

Pozor: docela často nechtěli 2bedroom pronajmout pro 4 lidi. I když to bylo hooodně velké a prostorné, tak to tady asi není moc zvykem. Takže je dobré hned v prvním mejlu psát, že hledáte pro 4 osoby. (Do první nabídky jsme napsali, že jsme jen dva, pak jsme tam přišli a řekli jim, že budeme 4, protože dojedou naši kamarádi a už nás nechtěli, takže nebudete zbytečně jezdit na prohlídky, kde nechtějí tolik lidí).

 

Většinou se to pohybovalo do těch 1600dolarů/měsíc (kromě Downtown). Každopádně je dobré hledat v 1. zóně a blízko skytrainu (nebo aspoň busu).

Taky je dobré se zajímat, jestli jsou utilities zahrnuty, jestli tam je internet, jestli je pračka se sušičkou.

 

My dopadli tak, že jsme našli extra levný (800dolarů za celý basement, takže na osobu 200) – ale znamenalo to slevit z ostatních požadavků – nebyl zařízený (To ale skoro žádný, tady jsme aspoň ušetřili za nájem, takže jsme mohli investovat do zařízení). Není tu pračka a sušička (takže docházet do veřejné prádelny – ale taky se dá). Máme dvě oddělené ložnice, koupelnu. A kuchyň, která bude sloužit i jako obyvák. Malé, ale příjemné a do začátku to za ty prachy stálo.

 

Aktuálně (po roce ve Vancouveru)

Po půl roce v extrémně levném a malém basementu jsme se z několika různých důvodů rozhodli přestěhovat, i na úkor vyššího nájmu.

 

Postupovali jsme klasicky přes craiglist, hledali jsme pro 5 lidí (1 pár a 3 single). Z cca 15 odeslaných emailů či telefonátů jsme si domluvili 4 prohlídky. Z toho jednu jsme zamítli okamžitě po shlédnutí, další nebyla ideální, ale říkali jsme si, co kdyby nic jiného nevyšlo. U dalších dvou jsme čekali, kteří landlordi se nám ozvou, že by nás chtěli. Ozvali se jedni, takže bylo jasno.

 

Hlavní patro rodinného baráčku s třemi pokoji a s dvěmi podkrovními pokoji, dohromady 5 samostatných neprůchozích pokojů, kuchyň, velký obyvák, koupelna a oddělená docela velká předsíň fungující jako šatna/skladiště/botník/aj.., dvorek ideální na grilování.

 

V basementu je pračka a sušička. A jeden bubnující Jamajčan v pokročilém věku. To vše za krásných $1850. V pěti lidech tedy 370/os . Většinou nás tady je ale 6, takže za 308/os včetně utilities. Internet zvlášť. Dopadlo to ještě lépe než jsme si představovali a ja osobne na tenhle barak nedam dopustit :)

 

Sice jsme se museli potykat s problemy jako tekouci strecha, v chladnejsich mesicich vetsi zima v podkrovnich pokojich, vypadavani pojistek. Ale vse se casem vyresilo:)

 
Hledání práce

 

Napsano zacatkem roku 2013, updatovano prubezne a naposledy kveten 2014.

 

Práce v kavárnách (většina fungují ala Starbucks – obsluha jen u baru), restauracích, baru, fastfoodech, pizzy, kebaby atd.

 

Lepší je osobní obcházení. Na craigslistu jsou nabídky. Můžou se poslat CV, ale lepší je obcházet. Buď do každého, nebo koukat, které mají nápis, že najímají. Mít sebou vytištěné CV (o tom jaké mají být CV viz později), tvářit se strašně nadšeně, vesele, optimisticky. Zeptat se, jestli najímají, zeptejte se, jestli můžete mluvit s managerem (pokud tam je, tak to stejně většinou vyřizuje, pokud není, tak nechat CV). Říct, že strašně milujete tuhle práci, že jste tak pracovali tam a tam, že se vám líbí to místo atd.

 

Pravděpodobně se budou ptát, jestli máte SIN číslo, jestli máte pracovní povolení, na jak dlouho tady jste, jestli chcete full time (5-6x týdně po 6 hodinách, cca kolem 35 hodin týdně) nebo part time a které dny můžete pracovat. Pak někdy třeba zavolají (někdy trvá den, někdy týden, nebo nikdy, je to různé).

 

Moje zkušenost: nechání CV, večer volala managerka, ať přijdu druhý den na interview. Tam se mnou prošla moje CV, chvíli pokecala. Pak řekla, ať přijdu za hodinu na trial shift – první zaučovací šichta. (Choďte raději v trochu lepším oblečení nebo mejte klasicke cerne kalhoty a slusnou halenku na prevleceni, ne rifle. Ja se musela bezet prevlect, protoze jsem nepocitala, ze me hned zaprahnou:) ). Záleží, jak na vás ta restaurace působí. První šichty děláte většinou busser – v restauraci. Kavárny a fastfoody asi fungují trochu jinak (přinesení příborů, vody zákazníkům, sklízení ze stolů. Pak třeba food running – nošení jídla. Server – přijímání objednávek a komunikace se zákazníkem. Host – hostesky – vítání, usazení, řešení rezervací.

Plat většinou minimum (Minimální mzda je 10.25/hodina, ale na pozicich, kde se přijímají tips může být minimální mzda 9.25, časem zvýšení třeba i na 11 max 12/hodina plus tips). 

 

Landscaping – něco jako zahradník – foukání listí, stříhání keřů, sazení stromečků. Docela dobře placené, zacina se vetsinou na cca $15/hodina. Akorát mají pauzu cca od půlky prosince do cca února, kvuli pocasi. Filip to měl jako part time, většinou cca 8hodinové šichty, akorát bez auta mu sem tam trval i hodinu dojezd do práce. Dělají to různě po celém Vancouveru. Potřeba koupit nepromokavé oblečení plus nepromokave boty (kvalitni, 8hodin v desti není jen tak☺). Náklady kolem 100dolarů.

 

Na stavbě, montování protipožárního zabezpečení apod

Docela dobře placené (zacina se cca od $14/hodina, ale prý se to docela rychle zvyšuje, po delsi dobe by to mohlo byt tak $20). Potřeba koupit boty s ocelovou špičkou (dají tady hodně na bezpečnost, takže to je povinnost). Ty vyjdou cca od 80dolarů, prumer 90-100, nejdrazsi tak 130 dolarů. Plus pracovni kalhoty a nejaka bunda – většinou se maka na castecne zastresene stavbe, takze nekdy zima, mokro atd.

 

Geodeti

Pokud jste vystudovani geodeti nebo mate praxi z CR, tak praci najdete docela rychle. Tahle prace je tady hodne popularni, nebudu moc prehanet kdyz reknu, ze 50% nasich kamaradu tady dela geodety. Je tu hodne firem, hodne prilezitosti. Ve Vancouveru se plat bude pohybovat cca od $20. Pokud za praci dojizdite, napr. jste pryc pres tyden, protoze jste trochu vzdaleni od Vancouveru nebo vas pokazde posilaji na jine misto, plat muze byt kolem $25. Pokud pujdete pracovat na sever, kde se casto funguje na pracovnim rozpisu - 14 dni v praci (kazdy den, cca 10 hodin denne). A pak 7 dni off. Rozvrh muze byt i 28 dni prace, 7 dni volno, 10 dni prace, 10 dni volno. Na techto mistech bude plat zacinat tak na $30. Casto zamestnavatel hradi dopravu, ubytovani a jidlo.

 

Mytí oken

Plat cca od 15/hodina, ale už jsme potkali i týpka co má cca 25-30/hodina. Výhoda pokud člověk má zkušenost s výškovými pracemi. Ale není nutné. V zimně je zas trochu méně nabídek. Většinou se zas jezdí po různých budovách, takže bez auta trochu nepohodlné, ale taky se dá.

 

Úklid firem, nemocnic, výškových bytů

Plat cca od 11/hodina. Kámoška maká tak 4 hoďky denně a má na starost výškové baráky, které se každý den musí uklízet (vysávání, leštění výtahů, mytí schodů, zametání listí před barákem atd). Našla si k tomu další uklízení po večerech na 3 hoďky v nemocnici.

 

V zimních střediscích – nábor před začátkem sezóny. Buď instruktoři, vlekaři, úklid v hotelích, v hospodách atd atd. Hlavně do Whistleru se jezdí, ale chce to vychytat náborový čas. Ve Whistleru letní sezóna končí někdy v září. Zimní sezóna začíná asi tak říjen/listopad. Do středisek ve Vancouveru nabírali kolem začátku října. Práce může začít asi během listopadu - záleží na počasí.

 

Další práce, které tu Češi dělají

Učitelka angličtiny – v místní jazykovce si udělala nějaký menší pedagogický kurz a učí převážně Asiaty. Myslím, že plat kolem 15/hodina.

 

Obkládání koupelen – chce to mít zkušenost nebo mít štěstí na zaučení. Týpek má auto a sám dělá kšefty v milionářských barácích.

 

Elektrikář – vyučení z ČR. Docela problém tady sehnat, protože vetsinou uznávají jen kanadské certifikáty. Týpek našel práci až po 2 a půl měsících.

 

Hlídání dětí – teoreticky musí být lékařská prohlídka z Čech, která stojí další prachy. Prakticky to jde i bez. Záleží, jestli to požaduje rodina.

 

Administrativa, kancelar, ucetni - chce to umet anglicky, chce to trpelivost nebo stesti. Neni to nemozne, ale asi to zabere trochu vic casu nez prace servirky nebo uklizeni.

 

Naše práce

Johča: Afghanska restaurace, začínající mzda $10.25 jako servirka, po cca 4 měsících 11.25 jako shift leader, po dalších cca 7 měsících $11.50. Tips docela bídné, ale dělíme si všechno, nebereme si tips, co mi jednotlivý stůl nechá. Všechno jde dohromady a pak se to dělí. Má své výhody i nevýhody. Průměrně $200 za týden za denní směny (5 směn), pres den jsou mensi ksefty nez vecer, neproda se tolik alkoholu a tak. Pokud půjdete na večerní šichty do restaurace/do hospody/baru/nebo tam, kde si berete tips od stolu rovnou do kapsy, tak můžou být tips 80-200 za den.

Filip: Prvni prace - landscaping, $15. Druha prace - na stavbe montovani protipozarnich hlasicu, $14 jako zakladni mzda, docela rychle se postupuje, casem treba tak na $17-$20, je to dost individualni, tak tezko rict presne. Treti prace - geodet v Alberte (tam nekde na severu, kde neni nic jineho nez ropne pisky:) ), zacina se cca na $30, asistenti geodeta kolem $25. Pracovni rozvrh 14 dni v Alberte a 7 dni volno ve Vancouveru, zamestnavatel zajistuje ubytovani, letenky i jidlo.

 

Resume

Obecne receno ma kanadske resume jiny format nez ceske CV. Na google hledejte canadian resume a vyjede vam hodne tipu.

Ale jen tak strucne - zadna fotka, bez data narozeni, zminuji dobrovolnicke aktivity a taky si potrpi na neco jako motivacni dopis - nebo spis prvni kratoucky odstavecek, tak o trech vetach.

 

Připravte si hodně různých CV, na každou pozici speciální. Samozřejmě, že praxi mate ve všem:) Nikdo nikam nevolá a neověřuje (vyjimky potvrzuji pravidlo).

 

Pokud žádáte o místo v restauraci, tak si napište, že jste dělali v Česku v restauraci a vypište všechno možné, co jste tam dělali – podrobne – takže výčet činnost typu: příprava kávy, příprava drinků, úklid, umývání nádobí, otevírání a zavírání restaurace, obsluha zákazníků. Zni to jako samozrejma napln teto prace, ale tady se na to koukaji jinak.

Na mytí oken – máte zkušenost s výškovými pracemi a rok jste se tím živili v ČR u nějaké xx firmy.

Na stavbě – zvednete zátěž, umíte pracovat s nástroji, pracovali jste s vrtačkou, sbíječkou atd. Máte zkušenost ve firmě xx Atd.

 

Je tady centrum (tam vám zdarma poradí, jak napsat CV, respektive Resume. Pise se v jinem formatu nez klasicke ceske nebo evropske. Můžete si zdarma vytisknout 10ks za den - Uz asi rok jsem tam nebyla, tak snad to stale funguje. 2106 Commercial Drive, Vancouver V5N 4B4.

Nic netisknete v CR, pak to budete akorat tisknout znovu, protoze budete muset doplnit vase kanadske telefonni cislo a mistni adresu.

 

 

 

 

 

bottom of page