top of page
TRINIDAD/ PENINSULA DE ZAPATA/ VINALES/ HAVANA - CUBA

Trinidad

DEN 14.-17.
 
SEZNÁMENÍ S TRINIDADEM

Zhruba 8hodinová cesta z Bayama autobusem docela utekla. Klimatizace fičela pěkně na plno, čímž jsou turisticke autobusy Viazul známé. I přes mikiny a dečku jsme docela vymrzli. 

 

Kolem 7 ráno jsme v Trinidadu, juchůůů. Vystoupíme skoro v centru na autobusovém nádraží a už se na nás vrhají - casa sem, casa tam, taxi taxi, výlety atd… Všem tvrdíme, že casu už máme, taxi nepotřebujem, víme, kam jdeme. Vymotáme se z davu a vydáváme se do centra města, kde máme vyhlídnuté nějaké casy. Je brzo ráno a tak tu je příjemný klid, krásně teploučko, slunko svítí, všichni se teprve probouzí.

 

Začínáme obcházet casy, prošli jsme tak 4-5 cas, nic moc extra, ale nakonec jsme narazili na vysněnou casu s terasou a výhledem. Majitelé sympatičností sice neoplývají, ale jsme rozhodnutí pro tu terasu:D

 

Jdem se na chvíli projít po městě, už to žije trochu více, všude barevné domečky, staví se trhy, kupujem Che guevarovkou čepku pro Filipa, spočíváme na pokoji, kde nám oznamují, že do večera nepoteče teplá voda a že se můžem přestěhovat jinam. To se nám nechce, zvládnem ve studené vodě a jdem do města na jídlo, do mexické restaurace, na doporučení od německého páru z Pico Turquino.

 

Pak objevujem čepované pivo na ulici, kelímek za 5 kubánských pesos = cca 20 centů, tak si samozřejmě dáváme. Procházíme se už dál od města, docela špinavější a méně udržováná část, hodně kubánců a málo turistů. Ještě si dáme kávu za obvýklé 1 kubánské peso = 5 centů a pak už Evka píše, že jsou za chvíli na místě. Tak se pomalů odebíráme na nádraží, kam jsme i my dojeli ráno. Nemůžem je najít, ale pak už vidím skákající samotnou Evku a nadšeně se vítáme. Za chvíli z poza sloupu vyjde Pavel a zdraví Filipa. Ten čumí a nechápe, chytá se za hlavu a odchází. Vrací se a začne Pavlovi nadávat a my se smějem. Ve stručnosti Filipovi vysvětlujem co a jak a Filip je pořád mimo. 

Berem věci, jdem je hodit k nám na pokoj, kde si ještě teda s paní domácí vyjasňujem, že teda budem 4, tak nám trochu zvýší cenu za pokoj. Ale to se dalo čekat. 

 

Trochu je provedem po městě a pak posedáváme u nás na terase s rumíkem a ananasem a pak ještě jdem znova do večerního města, kde si v rámci happy hours dáváme drinky za $1.5. Jsme na náměstí Plaza Mayor, kde to docela žije. Jsou tady schody, na kterých se posedává a z restauraci nad němi vyhrává kubánská hudba, lidi tančí, popíjí, povídají si. Pohoda. Během večera potkáme Němce, které jsme potkali už na Pico Turquino a nabízí nám, že nás zítra svezou do Topas de Collantes.

 

TOPAS DE COLLANTES

Další den ráno tedy jdeme na sraz s Němci a necháme se svézt do informačního centra v Topes de Collantes. Cestou jsme se ještě zastavili na vyhlídce. Němci chtějí jet na vodopád El Nicho, který je ještě docela kus cesty, blíže k Cienfuegos. Dříve se tam mohlo jet jen jeepem, který si Němci chtějí půjčit na místě, ale bohužel už jeep na půjčení nemají, ale místní průvodce mu říká, že svým autem to projede. Tak se domluvíme, že to ještě zkusíme s nimi. 

 

Cesta je rozblácená a hrbolatá a postupně se zhoršuje. Několikrát vystupujem, aby auto bylo lehčí a projelo rozblácené části, a zase nastupujem. Jedem tak snad hodinu a pořád doufáme, že už se cesta z lepší, ale nakonec jsme nuceni to obrátit. Jedem zpátky k informačnímu centru a tam se s Němci rozdělujem, oni jdou na krátkou procházku a my si necháváme doporučit znýmý trail k vodopádu El Caburni               ($9CUC vstup/osoba, cca 6 km roundtrip). Na začátku trailu, kde seplatí vstupné je i malý bar, tak se těšíme, že až se vrátíme, tak se budeme mít čím osvěžit. Ostatní turisté, které míjíme se vrací celí rudí a zadýchaní, tak nám mojitko bodne. První pořádně klesáme dolů a po nějaké době dojdeme k vodopádu, není to ani největší vodopád, který jsme kdy viděli, ani nejhezčí, ani nejmodřejší a kdo ví jaký další:) Ale je to pěkné místo a jsme tady sami. Kousek od vodopádu je ještě přírodní tůňka s krásně čistou azurovou vodou. Není úplně nejtepleji a tak se hecujem, kdo tam vleze. Kluci tam skáčou, Evka to též zvládne a já se rozhoduji je dokumentovat.

 

Pak už se vydáváme zpátky a na hoře si dáváme pěkně vychlazené pivečko, spočnem a jdem zpátky k informačnímu centru. Němci už odjeli do Trinidadu a tak si musíme sehnat nějakou jinou dopravu. Prý jezdí kamion do města a tak čekáme tam, kde stojí hromada Kubánců.

Do prvních třech kamionů je neskutečný nával, Kubánci naskakují, běží, cpou se. Tak jen koukáme, ale přijíždí další kamiony, tak do posledního se už vlezem, ikdyž natěsno. Je docela zima a fouká vítr a tak zatáhnou plachtu a Filip se už nevleze dovnitř, a tak jede jak vyhnaný pes na korbě a mrzne. Cesta trvá víc jak půl hodiny, všichni jsme namačkaní a jsme rádi, že se udržíme a nepadáme. Ale aspoň zas další zážitek. Nakonec se dozvíme, že ani nemusíme nic platit, je to svoz zdarma pro Kubánce, kteří zde pracují, ale bydlí ve městě. Tak jsme i rádi, že jsme zas jednou ušetřili. 

 

Vymrzlí usedáme snad do první kubánské restaurace, kterou potkáme a dáváme se tradiční comida criolla (kriolské jídlo = obvykle rýže s fazolema, zeleninový salát, maso, banánové chipsy), k tomu nějaké to pivečko. 

 

Domlouváme se, že další den zkusíme jít na snídani do města, místo toho ji mít v case. Když se ale vrátíme do casy a domlouváme se s paní domácí na další den, tak se ji náš záměr nelíbí a říká, že pokud nechceme snídaní, tak se zítra můžeme vystěhovat, a to jsme byli domluveni ještě na další tři noci.

Jsme zaskočeni jejim chováním, hlavně tedy jejim přístupem a trochu se s ní pohádáme. Prý je Trinidad jiný než ostatní místa a casy na Kubě a musíme mít snídani. A tak se ji snažíme vysvětlit, že nám její syn, který s námi domlouval ubytování, nic takového neříkal. No…je těžké vysvětlit ve španělštině vše co chceme říct, ale od začátku je ta paní protivná a tak ji říkáme, že teda ok, že se vystěhume, že to pro nás není problém. Tak se nám ještě začne smát, že všechny casy jsou prý obsazené a ubytování nenajdem a budem spát v parku. Nějak ji to nevěříme, vzhledem k tomu, kolik je tady cas a kolik jsem jich prošla a byly volné. Jsme trochu otrávení z jejích přistupu a chování, ale dáme se na pokoji trochu dokupy a jdeme zpět do města na nějaký ten drink a na sraz s Němci, kterým dlužíme drink, za to že nás svezli autem.

 

Když odcházíme z casy, tak nás paní domácí ještě zastavuje a najednou milým hláskem se nám snaží vysvětlit co a jak a nabízí nám lepší snídaní a prý hlavně nechce, ať skončíme v parku. No, nikomu se nám moc stěhovat nechtělo a tak její nabídku tedy přijímáme. Ikdyž to je pořád protivná baba, ale moc času tady stejně netrávíme. 

 

Zastavujem se do našeho Happy Hours Baru na drink za 1.5 a pak do známého podniku Canchanchara, kde se setkáváme s Němci a dáváme si drink Canchanchara a posloucháme živou kubánskou hudbu. Pak jdem ještě do dalšího podniku, kde hraje živá folklorni hudba a nakonec se chceme jít podívat do proslulého klubu v jeskyni. Ale všimnem si, že nad Trinidadem hoří les, což je prý docela normální, a jeskynní klub je prakticky hned vedle toho lesa, a tak je klub uzavřen. 

 

Dáme si ještě poslední mojito u plaza Mayor na schodech a už jdem úplně mrtví a připití domů.

 

PLÁŽOVÁNÍ A KLUB V JESKYNI

Další ráno znovu zkoušíme půjčit skůtry, ale pořád se nějak nedaří. A tak si místo toho ve vedlejší uličce půjčujeme srandovní kola a jedem na cca 12km vzdálenou vyhlášenou pláž Ancon. Cestou nás ale pořád něco rozptyluje. Mně pořád padá řetěz, pak si dáváme sváču u pána co smaží fritaty (nějaké slané těsto, které jen usmaží v oleji, dřive jsme měli kukuřičné fritaty, tyhle jsou víc moučné, něco jako slané koblihy nebo langoše). Dál cestou potkáváme čepované pivo za pár pesos, tak další zastávka. Cesta je vpohodě, pořád rovinka.

 

Na pláži po nás samozřejmě chtějí platit parkovné, ale tak co už. A už se placatíme na žlutobílé pláži, voda azurová a teplá. S Evkou to ještě zkoumáme v hotelovém baru a přinesem piva a už se může zevlovat. Obecně ta pláž možná nevypadá až tak perfektně, jako na všech propagačních materiálech o Varaderu. Ale je čistá, pěkná, slunko svítí a opaluje, pivo máme. Prostě pohoda. Kluci si jdou zaběhat a my žvaníme. Pak si my jdem zaběhat a kluci nám přinesou Coco Loco - ananas naplněný rumem a kokosovou vodou, medem a citronovou šťávou - uuuuuu. Během dne vidíme rejnoka, hejno rybiček,které na nás skáčou, pelikány, krabíky a uchýla. 

 

Už je docela pozdě, tak už se chystáme na kolech zpět. Bereme to trochu jinou cestou přes zátoku La Boca. Vypadá to tu krásně, vůbec ne turistické, poměrně hodně cas na ubytování. Pro někoho, kdo má auto nebo chce být mimo turističtější Trinidad, určitě super místo. 

 

Odpočíváme na pokoji a odhodláváme se jít kouknout do vyhlášeného klubu v jeskyni. Stojí to hodně sil, ale nakonec se všichni vzchopíme a jdem. Cestou si dáme drink v oblíbeném Happy Hours baru na schodech, a pak ještě další drink cestou - drink za 1CUC, chuťově mojito teda nic moc, je to víceméně celý kelímek rumu s kapkou citronu a máty. Ale za tu cenu…nestěžujem si:D U klubu se už stojí fronta, platí se vstupné $5, ale v ceně je jeden drink. Tak platíme a sestupujem do jeskyně. Je tady bar, uprostřed taneční parket a pokrajích stoly. Jakoby v patře nad parketem je prostor pro DJ, který musí mít úžasný výhled. Jeskyně je nádherná, fakt to má hodně co za sebe. Je tady přítmí a jeskyně je sem tam osvětlená, no vypadá to super. Usednem ke stolku, dáme si piva, které jsou v ceně lístku a čekáme až se něco začne dít.

Na parketu to začne žít až o něco později a tak pozorujem kubánky a kubánce, jak tančí a jak jim to jde. Kluci skoro usínají u stolu, ale oživí je představení, které se chystá. Naběhnou sem polonazí domorodí kubánci s nějakým tanečně bojovným představením, v zubech zvedají stůl, trhají kokosový ořech. Takové trochu zvířecí. a pak už to na parketu žije, chvíli si s Evkou trsnem, ale hudba nám až tak nesedí a klucí se hodně trápí, a tak jdem poměrně brzo domů. Ale jsme rádi, že jsme to viděli. Jeskyně má určitě větší potenciál, než jen průměrná kubánská diskotéka. Ale tak atmošku to mělo.

 

CUKROVÉ PLANTÁŽE A LOUČENÍ S TRINIDADEM 

Ráno si s Filipem přivstanem a jdeme fotit východ slunce ve městě. Na ulicích skoro nikdo není, barevné domečky jsou krásně nasvícené, taková pohoda. Pak už se balíme a opouštíme naši casu. Krosny si tady po domluvě ještě necháváme a jdeme šmajdat po městě. Trochu historie, koupit suvenýry, projít trhy. Zapadneme do kubánského obchůdku, kde si koupíme kávy, džusy, housky s omeletou pro všechy a platíme 35 pesos. 

 

Během pochůzek jsme viděli krásné staré fialové auto/taxi, se kterým jsme si domluvili deal, že nás vezme po okolí a pak odveze i do Cienfuegos. Jedeme tedy na naši první část výletu na cukrové plantáže, kde je známá vyhlídková věž, odkud kdysi pozorovali, jestli otroci na polích poctivě pracují. Výhled je tu pěkný. Kolem jinak je jen nějaká restaurace a pár obchůdků se suvenýry. Evka s Pavlem ještě ochutnávají ledovou Guarapu - šťávu z cukrové třtiny s trochou vody a citronovou šťávou. Dostáváme k tomu i kousek cukrové třtiny - je to jakobyste cucali dřívku z nanuku, akorát plné sladké šťávy.

 

Pak nás taxikář vezme ještě na další kopec, kde je restaurace Mirador, kde je krásný výhled na okolní kopce. Dáme si tady drink, kocháme se, fotíme. Taxíkem pak sjedem zpátky do města, kde máme asi hoďku a půl čas. Pan taxikář si potřebuje ještě něco pořešit, než se s námi vydá na hodinovou a půl cestu do Cienfuegos. Už se nám nikam moc nechce chodit a tak jen zapadnem do turistické (víc moderní a dražší) restaurace přímo naproto naší casy, dáme si závěrečné jídlo a drinky abychom se pořádně rozloučili s Trinidadem a pak už tradá dál. 

 

Trinidad byl krásný, útulný, ne tak turistický jak všichni strašili, krásná krajina okolo. Jen trochu chladnější než jsme čekali. Super to bylo. Snad takhle vydrží, co nejdéle.

 

V Cienfuegos nemáme domluvené žádné ubytování a tak nás taxikář vezme ke známým známých, kteří mají casu, ale bohužel nemají volno pro 4 lidi. A tak nám domlouvá ještě casu vedle a ta klapne. Rozloučíme se s panem řidičem, kterému dáváme jako dárek kšiltovku a nějaké pastelky pro děti. Tak rozzářený a veselý obličej jsme ještě neviděli. Pána to naprosto upřímně potěšilo, hned si nasazuje kšiltovku, vysmátý nás ještě fotí u auta a odjíždí.

 

Naše casa má v nabídce dva oddělené pokoje, ale protože v tom jednom je manželká postel a singel postel a protože šetříme a protože se máme rádi, tak volíme jeden pokoj pro všechny čtyři:D Spojíme postele k sobě a máme obří letiště. Pan domácí mluví anglicky, i německy. Je to starší pán, ale strašně ochotný, veselý. Hned nás zahrnuje informacema a zjišťuje nám všechno možné. Je docela pozdě a tak jen ucucnem rumu, který nám dneska moc nejede, zahrajem si domino, v televizi sledujem baseball a usínáme.

 

Casa:

pokoj pro 4/$30, snídaně $5 při obsazení 2 lidí, $4 při obsazení 4 lidma, pokoj velký tak akorát na 2 manželské postele, koupelna čistá, pěkná, ale tlak vody žádný. Samotná casa byla fajn, pěkná, čistá, v dobré lokalitě, super střešní terasa. Ale bohužel chování paní domácí, bylo natolik otravné, že znovu bych sem nešla. 

 

Mojita do teď: 38

Koupených lahví rumu: 7

 

Cienfuegos

DEN 18. - 19.
 

 

Dneska si na naše poměry docela pospíme, snídani máme až na 8:30. U snídaně si pochutnáváme a pan Andresito nám dává tipy, co vidět a dělat ve městě.

Později přijíždí pán s kterým vyřizujem auta na zítra. Půjčení skůtrů nám nevyšlo, a tak hned domlouváme taxi i na dnešní výlet. Jedeme na místní hrad, kam jedeme asi půl hoďky, pak musíme přejet lodičkou přes zátoku a děláme klasickou chybu. Platíme nejenom za cestu tam, ale i za cestu zpět. Hrad je docela vpoho, ale nic světoborného to není. Je tady i muzeum, ale vše je ve španělštine, moc času tady netrávíme a jdeme zpátky na loď. Přijede loďka, nasednem, jedem a pán chce po nás platit. Tak mu vysvětlujem, že už jsme platili zpáteční jízdenku. Pán se začne rozčilovat a říká nám, že to je jiná loď, jiný business,a že ho to nezajímá. My mu zas říkáme svoje, a odmítáme znovu platit. Pán je strašně protivný a vysazuje nás na jiné zastávce, ale ještě pořád na stejné straně zátoky. Směje se nám, že budem čekat hodinu na další loď. Začíná pršet a v dešti čekáme, jsme trošku nervozní, protože nechcem propásnout delfíní show v delfinariu.

 

Ale za pět minut už vidíme,jak se k nám blíží stejná loď, na které jsme platili jízdné a na našem domácím břehu jsme stejně rychle jako protivný pán s jeho bárkou. Takže vždycky platit jen za konkrétní věc, nikdy za nic dopředu, a taky nevěřit nepřejícným protivným kubáncům, kteří se vás snaží vystrašit tím, že další spoj jede za x hodin. Samozřejmě by nebyla tragedie zaplatit znovu, nejsou to zrovna závratné částky. Ale při dlouhodobém výletě v zemích jako je Kuba nebo v Asijských zemích se prostě smlouvat musí a tohle by byly zbytečné náklady, které by se během delší doby pěkně nasbíraly.

 

No už jsme na cestě do akvárka, show stíháme, dokonce přestává pršet a vysvitne sluníčko. Jako na objednávku. Dáme si k show ještě plechovku Bucanera piva, sníme naši konzervu tuňáka na svačinu a show začíná. Mají tady dva delfíny a dělají s nimi šílené věci. Vyberou si postupně asi šest dobrovolníků, ake když seberem odvahu na to se taky přihlásit, tak už je skoro konec.

 

Show trvá kolem hoďky a stála fakt za to. Celí nadšení a veselí naskakujem zpět do auta a nechávme se odvézt zpátky do histortického centra Cienfuegos. Tam si projdem pěknou pěší promenádu, náměstí, nějaké suvenýry a specializovanou prodejnu s doutníky, kde to krásně voní a nakupujem nějaké dárky.

 

Pak hledáme, kde povečeřet. Nic moc se nám nelíbí nebo je zavřeno, ale nakonec oběvíme pěkně vypadající, ale prázdnou restauraci. Už jsme hladoví, a tak tady zakotvíme. Objednáme si asi nejlepší mojito a tradiční kubánské jídlo, evka s jehněčím, Pavel s věpřovým, já s kuřetem v kriolské omáčce (rajčata, cibule, česnek) a Filip s kuřetem bez omáčky. K tomu smažené banánky. Uuuuu…porce neskutečné, chuťově vše výborné. Pomlaskáváme se a pořádně  se přecpem. Při návštěvě toalety míjíme kuchyň a trochu začínáme pochybovat o kvalitě jídla. Ale teď už je pozdě.

 

Završíme to ještě v cukrárně na zmrzlině, kde mají dokonce výběr asi z deseti druhů a myslíme, že prasknem. Domů to máme něco přes dva kilometry pěšky po promenádě, tak jsme rádi, že se projdem. Přecpaní sice jsme, ale to nám nebrání v tom, si koupit plechovku piva na cestu. Nakupujem Brahmu, kterou si už příště raději nekoupíme, ble. Už jsme skoro doma, ale jdem se ještě podívat do vyhlášeného Klubu Cienfuegos, kde to bohužel vůbec nežije, ale krásné místo. Pak skoro to samé nás čeká v Palacia de Valle, kde je v restauraci o něco víc lidí, ale obsluha na střešní terase už je zavřená. Výhled odtud je pěkný, je jasná noc plná hvězd a úplněk, tak se večerně kocháme, loučím se se Cienfuegos a těšíme se na Peninsula De Zapata, kde nás čeká historicky významná Playa Giron a pak krokodýlí farma a plaměňáci.

 

Casa:

Casa Colonial Andres Abella

$30/pokoj pro 4 (kdybychom byli jen 2, tak $25), snídaně $5/osoba, ale obří. Pokoj malá, ale čistý. Na přespání stačí. Srandovní zahrádka s houpacími křesílky. Super ochotní a akční majitelé, kteří nám obvolali a poradili několik věcí.

 

Mojita do teď: 40

Koupených lahví rumu: 7

 

Playa Giron a Peninsula de Zapata

Den 20.-21.
 
 

Ráno v Cienfuegos vynecháváme snídaní a hned odjíždíme smluveným taxíkem do hodinu a půl vzdálené Playa Giron. Pan Andresito nám tam domluvil nějaký nocleh, paní osobně nezná, ale prý ji doporučovali jiní turisté. 70letá babička je trochu překvapená, že jsme tam tak brzo, ale hned nás ubytuje v pěkně zařízeném baráčku. Bereme si jeden pokoj se dvěmi manželskými postelemi. Pokoj je obří a prostorný, velká krásná koupelná, kde je normálně (myšleno prudce tekoucí a teplá voda, pod kterou si i my holky pořádně umyjem vlasy a nemrznem). Oh lala. 

 

Filipovi je ale je nějak zle, a tak se zahrabe do postele a nejde s námi na obhlídku města. No…spíš těch pár domečků a jednoho hotelu.Po cestě si za kubánské pesos koupíme housku s omeletou a housku s tvarohem, mňam. K tomu kávička a džusík. Za 4 housky (dvě s vejcem a dvě s tvarohem) a kávu utratím 9 kubánských = cca 40 centů = 10kč. Evka se s jídlem trochu trápí. Když dojdem na pokoj, tak Filipovi je pořádně zle. Má zimnici a na žádný výlet to nevidí. Původně jsme chtěli sjet do 45 min vzdálene krokodýlí farmy, ale měníme plány.

Evka taky odpadá, taky je jí zle. Tak tento den vyhlašujem odpočínkovým, objednáme si u paní domáci 3 večeře + pro Filipa jen polévku, sbalíme si s Pavlem věci na pláž a jdem zpět do “centra”. Jdeme smlouvat taxíka, jeden obchodník, co dokonce umí anglicky nám dělá tlumočníka s řidičem. Smlouváme dlouho, ale nakonec se dostanem na pořadující cenu. Chceme se dostat až do oblasti Viňáles, což je nějakých 350km, ale ještě chceme zastavit na playa Larga, což je po cestě a jít na tour do bažin na plameňáky a ještě na krokodýli farmu. To všechno samozřejme za co nejlevněji, takže nám to smlouvání docela trvalo, ale jsme na sebe pyšni. Usmlouvali jsme to na $130 = $32 na osobu, což se dá. Sice to není za kubánské, ale vzhledem k tomu, že zbytku není dobře, tak chcem využít možnosti pohodlné cesty. 

 

Jdeme předat zprávy domů a zkontrolovat naše drahé. Cestou domů se stavíme v našem okénku na pozdní oběd, troufáme si na hamburgesu:D houska s mletým masem růžové barvy a neznámeho původu. Pavel si troufá na dva, já pouze jeden. V mase najdu kus mouchy. hmmm…Oba dva pacienti spí, tak se zdržíme jen chvíli. Já vypiju pár panáku rumu, abych zažehnala ten slavný hamburger. Evka s Filipem se probouzí, schvalují zítřejší odjezd taxíkem a cenu. Tady toho stejně není moc co k vidění. 

Jdeme s Pavlem zase zpět do města, potvrdíme taxikářovi cestu, dvakrát se ujistíme o ceně a hotovo. Zajdeme si do muzea, kde se přichomítnem k nějaké tour, kde mají anglicky mluvícího průvodce a tak se o vylodění a prohře Američanů dozvíme i trochu víc. 

 

Doma nás čeká večeře, Filip nezvládá vydržet u stolu, klepe se zimou a tak jde zpátky do postele. Do toho někdo zvoní a paní domácí nás volá, že prý to je pro nás. Vidím tam taxikáře se kterým jsme domluveni na druhý den ráno. Ještě ani nemám dojezeno a zase něco řešit. Pán ruší naši dohodu. Nemluví anglicky a tak je s ním těžka domluva. Vysvětluji mu, že jsme několikrát potvrdili cenu, cestu i to, že on bude náš řidič. A on teď mluví, že to je moc nízká cena a že řidič to neschvaluje. Jsem naštvaná a nemám na něj nervy a tak mu řikám, že ok, že na něj kašlem. Tak nabízí, že nás vezme aspoň do Playa Larga, kam se stejně musíme prvni dostat na krokodýlí farmu. Nabízí nám jednosměrnou cestu za $25, ve městě jsme měli i nabídku za 15 a paní v hotelu říkala, že se jezdí tak za 10. Mezi tím nám paní domácí říká, že se ráno můžem svézt kamionem za kubánské. Takže naštvaně taxikářovi odmítam i jeho nabídku na cestu do playa Larga. Otráveně dojídáme studenou večeři. Je to trochu blbá situace, hlavně teda proto, že se potřebujem dostat tak daleko, nechcem moc utrácet a hlavně proto, že je Evce a Filipovi zle. Do toho sledujeme s paní domácí zprávy a vidíme, že Havana je zaplavena, protože tam byla nějaká velká bouřka a byly velké vlny a tak je část města pod vodou. hmm…samé lepší zprávy dnes. Jdem to raději zaspat a doufat v lepší zítřky. Budík máme na 5, protože v šest má jet kamion.

 

Ráno těžce vstáváme, Filipovi už je lépe a je schopný pohybu. Evka je trochu na rozpacích, ale nakonec to zvládá. Ještě za tmy odcházíme a jdeme na zástávku, čekají už tady další lidé, tak jsme správně. Čekáme, a čekáme. v 6 nic nejede, ani o pul 7, ani v 7. Pár Kubánců už se posbíralo do různých taxíků, ale pár jich pořád čeká. Dáváme tomu šanci a nakonec nepříjíždí kamion, ale starý autobus. Juchůůůů. A už jedeme za 6 kubánských všichni čtyři do playa Larga. A tady zas vidíme ten neskutečný nepoměr - 1.5 kubánských = 7 centů nebo cesta taxi za $6.5.

 

Za třičtvrtě hoďky jsme v Playa Larga, kde máme přes naši paní domácí domluvený výlet na Las Salinas - po bažinách, pozorování ptáků a plameňáků a tak. Nakonec nás nevyzvedává jeep (kvuli kterému byla všechno domluva neskutečně komplikovaná, protože normální auta tam neprojede, tak jsme si museli domlouvat extra jeep, za extra peníze atd… )ale jakási turistický vláček. Myslíme si, že si z nás dělají prdel, ale po vesničce nasbíráme ještě pár dalších turistů a už vláčkem jedem na tu hroznou rozmočenou cestu, kam prý je problém jet i s jeepem. Haha..no, zas další kubánska vychytávka. Průvodci jsme se ještě zmínili, že pak jedem do Vinales a potřebujem taxi, tak se samozřejmě čirou náhodou zastavujem u pána, s kterým domlouváme náš deal. Začínám tvrdě smlouvat, nahazuje vysokou cestu a vysvětluji mu, že jsme původně měli nabídku z Playa Giron za 110 (což samozřejmě není pravda), pán přemýšlí, říká, že to je fakt daleko a tak, ale nakonec řekne za 120. Berem. 

 

Vláčkem tedy jedem lesem, kde nám ukazují termitiště a různé stromy, ale jinak je to vcelku stereotypní. Po tak hodině aspoň vyjedem z lesa akonečně vidíme mokřady a bažiny a ptáky a moře a začínáme vidět víc a víc zářivě růžových plameňáků. Do toho ještě nějací další ptáci, jejichž jména si bohužel nepamatuji. Nikoho z nás ptáci moc neberou, ale vidět plameňáky je super. Pak jedem zase zpátky stejnou cestou. No…bylo to docela fajn, ale v poměru zábavy, času stráveném stereotypní jizdou a ceny bychom sem už znovu nešli. 

 

Když přijedem zpět do vesničky, tak už nás čeká krásný starý americký naleštěný bourák s frajerským řidičem. Potvrzujem cenu a zastávku v krokodýlí farmě a jedeeem. Pan taxikář jde s námi i na krokodýlí farmu, kde nám docela slušnou angličtinou vysvětluje a povídá různé zajimavosti. Farma je maličká, na americký/evropský styl ji leccos chybí, ale je to fajn. Pokud jste ještě nikdy nebyli na takové farmě, tak určitě stojí za to. Ale i tak, nečekejte zázraky :) Jsou tady turisty narvané restaurace s pěkně nadsazenými cenami, můžete ochutnat krokodýlí maso. 

 

Teď už fičíme přímo do Vinales. Auto je mega velké a pohodlné. Dálnice prázdné. Pavel využívá toho, že si může anglicky popovídat a řeší s řidičem různé věci - od místního systímu, Fidela, přes motor v autě, kolik si vydělá atd. Fajn cesta,

 

Casa:

 

pokoj pro 4/$30, večeře $10 - vpohodě, ale nic extra.Zázemí super, prostorné pokoje, překvapivě fungující koupelna (což se hodilo, zrovna při dvou nemocných). Paní ochotná, ale trochu výbušná, což způsobilo menší komunikační problémy. Ale vše bylo zažehnáno.Den 22.- 26.

Mojita do teď: 40

Koupených lahví rumu: 7

 

Viňales

Den 22.- 26.

 

Později odpoledne jsme ve Viňales, juchůůůů. Pan řidič tady přespí a druhý den zkusí chytit turisty zpátky k němu domů. Dáváme mu nějaké kšiltovky pro něj a pro děti a loučíme se.

 

Rozhlížíme se kam jít, na zádech krosny, tak jsme hned oběťmi místních jineteros. Hned nám všichni nabízí všechno. Odcházíme z centrální ulice a jdeme najít casu, kterou nám doporučili jedni známí z Vancouveru. Jsme trochu dál od centra, je tady pěkná ulička plná barevných domečků a staví se tady nové a nové v plném proudu. Dojdem k vyhlídnuté case a ptáme se na Seňora Fustera, vysmátý hubený pán sbíhá ze střechy, kde něco upravoval, všechny nás vítá a je plný energie a furt něco mluví. Bohužel má plno, ale už nás vede o pár domečků dál, kde má volno jeho rodinná známá. Všichni jsou šťastní, milí, sympatičtí a rozzáření. Seňoru Fusterovi vysvětluje, jak jsme se o něm dozvěděli, a říkáme mu, že má prý nejlepšího humra, tak se směje a představujem nám jeho známou. Ta nás hned provází po baráčku, mají pokoj se separátním vchodem, dvě manželské postele v pokoji, můžem tam být čtyři, cenu dává dobrou. Furt se ujišťují, jestli se nám všechno líbí. My se jenom smějem, jak pěkně se o nás starají. Po zkušenosti v Trinidadu s protivnou babou a s trochu výbušnou v Playa Giron se ujišťujem o všem, jestli je podmínkou, že musíme mít snídani atd. Vyprávíme jim naši story, tak se jen diví a říkají, že si můžeme dělat, co chceme a objednat co chceme. Akorát zmiňují, že restaurace v centru nemají vždycky čerstvé jídlo a tak doporučují jídlo v case. Ale že všechno záleží samozřejmě na nás. 

 

Bydlení berem, jsme nadšení z ochoty domácích. Objednáváme si večeří, ale jen vegetariánskou. Polévku, rýži a salát. Už je všem sice dobře, ale nechceme nic riskovat. Na to přichází známý od domácích a už nám nabízí tour na koních. Na tu jsme se těšili už dlouho, a tak jsme rozhodnutí jet, jen se nám nechce hned další den a tak se to snažíme posunout na den později. Pán to bere jakože odmítáme a nabízí levnější cenu. No dobře. Tentokrát to ani nebyl náš cil, ale tak berem to a na koníčky půjdem hned zítra. Jupiii. To že nám posledních pár dní nevyšlo úplně podle plánu, teď plně nahrazuje všechno ve Viňales.

 

K večeři máme excelentní fazolovou polévku, rýži, salát, banánové chipsy. Sníme první mísu polévky a už nám nesou druhou. A stále se ptají “Todo bien” “Perfecto” ? Všechno je super a perfektní a my jsme happy, za takové místo. Já a Filip říkáme zbytku, že přesně v takovémhle happy, ochotném a milém duchů to bylo všude na východě a až v Trinidadu jsme se poprvé setkali s tak protivným chováním paní domácí.

 

Druhý den ráno posnídáme v case a běžíme do banky, ať máme na naši koníčkovou tour a v 9:30 nás už u nás doma vyzvedává domluvený taxík a veze nás na farmu. Celá tour nás stojí $25 /osoba  za 3-4 hodiny. V ceně jen není vstupné do jeskyně za CUC a ranní taxík taky za CUC. Nasedáme na koníčky, kteří jsou takoví malí, ale vypadají docela vpoho. Na tour s panem průvodcem jsme jen my, takže taky fajn, že nejsme s žádnou velkou skupinou. Pan průvodce je veselý starší pán, který anglicky nemluví, ale vykládá nám, co vidíme okolo. Projíždíme krásnou krajinou mezi tabákovými plantážemi a okolo vidíme Viňálské vápencové kopce zvané Mogoty.

 

První zastávkou na tour je u jeskyně. Tam nás provádí jiný průvodce, dostáváme čelovky a už se miniaturním otvorem ve zdi prodíráme do nitra jeskyně. Vylezem na jiné straně a vracíme se pak ke koním. Jedeme dál, snažíme se navyknout na jezdecký pohyb, kocháme se. Je trochu vlhko a tak je červená bahnitá země ještě docela rozmočená a tak to všude cáká. Filip se snaží jet a ještě natáčet a fotit. Pán nám ukazuje tabáková pole, fazolová pole, ukazuje na voly, kteří orají půdu a nazývaje “tractor automatico”, stejně nazývá naše koníčky “horse automatico” protože koníci jsou tak naučení, že přesně ví kam jdou, aniž bychom je návaděli a zastavují tam, kde jsou zvyklí. Pán vidí, že se asi moc nebojíme a tak naše koníky pěkně prohání a my u toho pištíme a docela to s náma hází.

 

Zastavujem na kávové plantáži, kde nám pan majitel ukazuje, jak tady sbírají a praží kávu. Celá oblast spadá pod UNESCO a tak tady nemohou používat žádné stroje, takže veškerá práce probíhá ručně a kávu praží nad ohněm. Chvíli se zdržíme, dáme si kávu a už zase naskakujem na koňské hřbety. Je po dešti a tak se brodíme obří kaluží, koníčci se docela trápí, podkluzuje jim to. Lombiho kůň to nějak nezvládá a podklouzne mu to, už se naklání na stranu, Filip jen zvedá ruce nad hlavu s foťákem a glidecamem, koník to nakonec vybere, ale celou hlavu si vymáchá v bahně. Když přejdem kaluž, tak si Filip hodně oddechne, my už taky ale vzápětí se mu smějeme, jeho bílý kůň je celý od červeného bahna, chudák. 

 

Zastavujem na poslední zastávce na tabákové farmičce. Tady nám majitel farmy vypráví o tabákových listech, jakých v nich je rozdíl, jak se motají doutníky, ukazuje nám různé listy a ukazuje nám, jak se balí doutník. Nejsme tady v sušící sezóně, a tak nevidíme vyvěšené listy všude okolo, ale to nevadí. Objednáváme si pina coladu a mojito na půl a už nám pan nabízí doutník na ochutnání. Jeho specilatiou, respektive Che Guevarovou je namáčet konec do medu.

Pak nám nabízí na koupi větší balíky neokolkovaných doutníku. Podle zákona 90% veškeré úrody - tabákových listů musí zemědělci prodat státu a s 10% si mohou dělat, co chtějí. Takže si balí své doutníky, které jsou obvykle velmi dobré kvality a za lepší cenu. Moc se v tom nevyznáme a tak pořád zvažujem, jestli to koupit, nebo jestli to může být nějaký podvod atd… Ale doutník, co nám dal nám chutná, na farmě už nebudem a jako dárek to bude super. V obchodě je pak můžem koupit ještě kdykoliv.  

 

Všichni jsme nadšení a vysmátí, celí zabahnění a spokojeně si to šmajdáme z farmy zpět do města. Koupíme si  pizzu v okénku na zahnání hladu. My se pak s Evkou vyvalíme do křesílek před barákem a opalujem se a čtem si a kluci šli prozměnu shánět skůtry. Pohodička.

 

Kluci přijdou samozřejmě bez skůtrů, ale už je mají slíbené na další ráno. Na večer je prý nepůjčují, protože je zrovna někdo vrátil, a tak je musí zkontrolovat. Dneska vynecháváme večeři v case a jdem se projít do města. První zakotvíme v hospodě s živou kubánskou hudbou a dáváme si jen drinky. Pak přejdem do restaurace na pizzu a špageti s dalším drinkem. A zakotvíme v místním vyhlášeném klubu, kde se dokonce platí vstupné, ale hraje tady kubánská kapela, lidi tančí. Pak je i nějaké vystoupení kubánských kabaretních tanečnic, tak se nejen kluci mají na co podívat. Ale pak přijde zpívat podívná paní, která nás odradí od toho, abychom si dali další drink a jdem domů. Super den.

 

Ráno se po menším čekání a vyřizování skůtrů vydáváme na výlet to blízkého hlavního města celé provincie Piňar del Rio. Cestou mrholí víc a víc, a do města dojedem mokří jak psi. No…nějak nám to na ty skůtry nepřeje, ale chceme využít toho, že je máme.

 

Ve městě míříme hned do továrny na doutníky, kde dělají tour. Je to víceméně jen jedna větší místnost, kde u stolů sedí kubánci a rolují doutníky různých rozměrů. Moc vyprávění a vysvětlování k tomu není, a tak chvíli koukáme, ale připadáme si trochu divně, někoho takhle sledovat. Kubánci jsou tady normálně na svoji šichtě a dívají se tady na ně zástupy turistů.

 

Dále procházíme městem a jdem se kouknout do likérky Guayabity, místního likéru, který se neexportuje a tak ho můžete dostat a zkusit jen tady. Starší paní nás provádí malou naprosto nemoderní továrnou. Vypadá to tady, jak ve starých českých filmech. Nemluví anglicky, ale vidíme různé kádě, stroje, ochutnáváme to ovoce, z kterého je likér a nakonci dostanem i ochutnávku. Vyrábějí dvě verze - slabší a sladší 37% a silnější, ostřejší 40%. V obchůdku pak kupujem jednu láhev toho silnějšího a jdem dál.

 

Začíná víc pršet, ve městě nic moc jiného není. Ptáme se i v turistických informacích, ale prý tady ve městě nic moc není, krom těch dvou továren, které jsme už navštívili. Tak se jdeme jen schovat někam na oběd. Dáváme si pivo a kafe, čekáme až přestane pršet, Evka s Pavlem si dají sýrovou polévku, což je prakticky jen bešemel se sýrem. Další z kubánských specialit:)

 

A pak už pěkně pomaloučku zpátky do Viňales, ono v tom dešti a na mokrých silnicích to s těma skůtrama není nejlepší:) 

 

No, ať je dnešek jakýkokoliv, tak se dneska slaví. Evka má dnes narozeniny, krásných kulatých 30, o čemž samozřejmě nemůžeme nahlas mluvit. Když kluci byly shánět skůtry, tak i pozjišťovali, kde se dá objednat dort. Po cestě z výletu nenápadně s Filipem dort vyzvedáváme,  trochu poprchává, ale dort naštěstí dostanem v krabici. Lombi opatrně řídí a já se jenom modlím, aby mi dort nespadnul. Doma vše rychle vysvětlujeme panům domácím a schováváme dort u nich v kuchyni. Dneska máme objednanou večeři pěkne v case, dokonce masovou. Objednávám ještě obří mojito pro oslavenkyni. Všichni se dáme do kupy, jsme zmoklí a zmrzlí. Tak si užíváme domácí pohodu a luxus toho, že nám je navařeno.

 

Evka zkouší humra, Filip a já máme rybku a Pavel vepřovou kotletu. K tomu zase výborná fazolová polévka a všechny ty ostatní dobroty. Přejem Evce a připíjíme si rumíkem a pak mojitem. Po večeři jsme sice všichni přecpaní, ale těšíme se na překvápkový dort. Je to  velký žluto bílý krémový dort, který už jen na pohled vypadá extrémně sladce. Evka kouká a asi je trochu v šoku. Je to celé z piškotového těsta jakoby nasáklého ananasovým džusem. A poleva a okraje jsou z cukrovo-bílkového krému. Na sladký sníh nás moc neužije, ale piškotová buchta je dobrá, tak si překvapivě pochutnáváme. Půlku dortu darujeme domácím, tak jsou taky potěšeni. My druhou půlku dortu jíme ještě další dva dny. Strašně velký dort :)

 

I když jsme plní k prasknutí, tak vyrážíme do města. První jdeme do menšího klubu, kde hraje živá kubánská hudba k poslechu. Dáváme se drinčík, kecáme a zapalujem doutník.  Nakonec večer zakončíme v rohovém klubu na náměstí, kde jsme byli pár dní zpět, nehrají špatně a dokonce vytáhnem kluky na parket. Takový pravý kubánský večer. Utahaní jak koťata jdem spát.

 

Skůtry jsme so pořád nechali a tak jedem ráno poznávat další okolí údolí Viňáles. předpověď vypadá optimisticky a tak jedem na poloostrůvek Cayo Jutía, kde má být krásná pláž.  Cesta tam má kolem 55km, což je na skůtrech docela daleko, zadky bolí. Ale celá trasa a krajina kolem je úplně nádherná a tak se nemůžem vynadívat. Všude krásné pralesy, palmy, kopce, zvířátka, sem tam malá vesnička, Kubánci nás všude zdraví. Na cestách je minimální provoz, a tak se jede dobře. Na konci cesty parkujem a jdeme na pláž, jsou tady i dva bary, takže na válečku ideální. Zázemí tady je minimální, lidí tady moc není, takže pohoda. Žádně přeplácáné turistické pláže.

 

Hned otestujem místní coco loco, pán barman je vtipný, přátelský, hned něco mluví o Česku a Bulharsku a prakticky celý kokos naplní  čistým rumem a tak decentně zakápne tím zbytkem. No jo no, rum je tady nejlevnější surovina. To i ta máta, med nebo citrónová šťáva je vyjde dráž.

Na večer jedem zpátky, jsme docela prochladlí a ofoukaní a doma nás čeká fazolačka od paní domácí. Ach. Už zase se rozplýváme jaká to je pohoda, jak přijít domů zpět k mamince na teplou polívčičku. Pan domácí pořád chodí okolo a ptá se jeho tradiční “todo bien, todo perfecto”? Dneska jsme utahaní, a tak si dáváme jen jednoho tradičního veřerního rumíka a jdeme spát.

 

Ach jo. Čeká nás poslední den ve Viňales. Původně jsme tady měli vplánu být o dvě noci méně, ale po tom, jací jsou naši domácí, jaká je tady krásná krajina a pohoda, tak raději vymějem víc dní ve Viňáles na úkor Havany. Ale i tak nám těch několik dní uběhlo rychle a moc se nám odtud nechce.

Máme ještě skůtry a dneska si chceme projet samotné údolí Viňáles. Je tady několik jeskyň a tak začínáme v té největší St. Thomas. Tady jdeme asi na hodinku a půl na tour s průvodcem a s dalšími turisty.  Jeskyně je obrovská, pan průvodce mluví anglicky a tak nám vysvětluje různé speleologické zajímavosti. Jen ty davy turistů nás nebaví a jsme zpruzení ostatníma lidma. Ale tour je jinak fajn. Venku stejně prší, takže i ideální využití času.

 

Po cestě od jeskyně zastavujem u nově postavené zip-liny. Na tu sice nechceme jít, ale je tady vyhlídka, tak se jdem podívat na kopec. Celé údolí Viňáles leží pod námi, krásné.

Pak se jedem podívat na obří malbu Mural de la Prehistorico. Podle známých fotek téhle obří malby, která je na skalní stěně vytvořena na přání Fidela Castra, nečekáváme vůbec nic pěkného. Ale máme to po cestě a tak se sem kouknem. Je to běs:D Turistick0 autobusy jezdí přímo k té malbě, kde ještě platí vstupné. Nám stačtí do vidět z dostatečné vzdálenosti. Je to fakt ošklivé. A tak se tomu spíš smějem. 

 

Pokračujem dál do další jeskyně Cueva del Indio - menší jeskyně, ale součástí je i plavba na lodičce jeskyní řekou.  Je tady několik turistických autobusu a když se jdeme zeptat k pokladně na lístky, tak nám oznamují, že je minimálně hodinová fronta. Tak to na ně kašlem.

 

Tak jdeme kouknout ještě do poslední jeskyně, kterou jsme už cestou míjeli. Je tam restaurace a jeskyní chodbou můžeme projít do místa, kde se prý kdysi schovávali otroci a mají tady připravené rekvizity, jak ot vypadalo. Je ta takové malé, další věc, kde můžou vybrat peníze, ale nestojí to moc, tak to nevadí. 

 

Máme ještě docela dost času a tak se rozhodujem jít zkusit ještě koně, tak na hodinku. Jedeme na stejnou farmu jako jsme byli předtím. Potkáváme tady našeho průvdce a ptáme se, jestli můžeme jet jen na takovou kratší hodinovou projíždku. Už asi mají po obvyklých tour, ale říká, že proč ne.

A dobrodružství začíná. Upřímně to asi nebyl ten nejlepší nápad, hned z několika důvodů, ale to nám začne docházet až během tour. 

 

Cesta je ještě víc rozmočená než když jsme byli poprvé. Všechno je bahnité a kluzké.  Brodíme obří kaluže a nejde se nám nejlépe. To nás taky mohlo napadnou dříve, když celý den prší. Vyjedem na vyhlídku, všude krásné mogoty a zeleň. Koníkům kručí v břiše, pořád se ochomítají a zastavují, aby snědli kus nějaké listu. Lombiho starý bělouš je strašně pomalý a nechce se mu jít. Pavel schytal snad nejměnšího koně, který je strašně unavený a podlamují se mu nohy. Do toho všechny ty kaluže a bahno. Můj kůň je nějaký nervózní. Bereme to přes obří kaluž. Kůň je po břicho ve vodě, my máme celé nohy v bahnité vodě, pan průvodce tomu říká “ baňo natural” - přírodní koupel. No už doufám, že budem brzo doma. Když se konečně objevujem na příjezdové cestě a pan průvodce koníky trochu popožene, můj se už úplně splaší a běží plnou rychlostí. Asi se těší domů. Já na něm skáču jak nevím co, po chvíli ho trochu zbrzdím,ale pak se rozběhne ještě víc. Už už se vidím rozplácla na zemi v bahně, ale ani nevím jak a vybalacuji to, tahám za otěže, křičím na koně a po několika dalších sekundách hrůzy se mi ho konečně podaří zbrzdit. Hu. To bylo. Už jsme naštěstí v cíli, koně parkujem a seskakujem.

 

Pan průvodce mi jen děkuje, že jsem to dobře zvládla, že by měl hodně velké problémy, kdybych spadla a něco se mi stalo. Ostatním řiká, že si zasloužím tak 5 mojit. Souhlasím. Tak jak jsem z první jízdy byla nadšena, tak teď si říkám, že si zas dám na chvíli od koní pokoj:) Pan průvodce ani nechce ať mu platíme, ale něco mu tam šoupnem, spolu ještě s pastelkama pro děti. Vypadá potěšeně. Byl super. Bohužel jsme přišli docela pozdě a koně už měli po dvou tour, tak byli utahaní. Zabahněné a těžko schůdné cesty, taky asi nebyly nejlepší podmínky. Ale to nám nedošlo a pan průvodce tour odsouhlasil.

 

Předchozí den jsme si domluvili taxikáře do Havany se zastávkou v městečku Soroa, kde je orchidárium a vodopád. Taxikář je ráno na čas, zaplatíme casu, rozloučíme se s nejlepšíma domácíma za celý měsíc, uděláme si s nima fotku a už fičíme dál. 

 

Orchidarium v Soroa navštívím jen já a Evka, kluci jdou raději na pivo a svačinu. Moc velké očekávání nemám, ale orchidárium mě mile překvapuje. Pěkně udržované, hodně kytiček (bohužel květinám nerozumíma tak neumím docenit jejich rozmanitost, ale na pokochání a focení, to tady je pěkné).

Pak už se připojujem ke klukům a jdem na vodopád Salto de Soroa, kam vede krátká procházka. Je to pěkné, jsme rádi, že jsme se kousek prošli a navíc máme dost času, protože do Havany to je kousek. Ale pokud na vaši cestě zastávku na tenhle vodopád nestihnete, tak se vůbec nic nestane. 

 

Další zastávku máme v Eco vesniččce Las Terrazas, kde to vypadá jinak, než jakou jsem měla představu. A tak se tady jen chvilku projdem, koupíme si housku se sýrem do auta a pokračujem dál do Havany. Čím blíž jsme Havaně, tím víc rušno začíná být. Bude to trochu změna po skoro měsíci stráveném na vesnicích. S 2.2 miliony obyvatel to je fakt velké město.

 

Casa:

Julio Cesar y Yanelkys

Orlando Nodarse, #16, Viňales, Pinal del Rio, Cuba

48696850

Nejlepší casa. Sice neměla terasu s výhledem a nejkrásnější zahrádku. Ale byla tak akorát daleko od centra města, abychom nebyli mezi rušnými turisty nebo kluby. Zároveň to bylo pěšky do centra kousíček. Samostaný vchod a pěkný pokoj. A hlavně ochotu a milost domácích nepředčí vůbec nic. Strašně hodí lidi. A jídlo excelentní. Pokoj pro 4 za $30, veřeře klasická 8, humr 10, vegetariánská 7. Snídaně 5. 

 

Mojita do teď: 52

Koupených lahví rumu: 7

Havana a odlet

Den 27.-29.
 
 

Odpoledne přijíždíme do Havany, do městské čtvrti Vedado. Naši domácí z Viňales tady mají známé a tak nám rezervovali ubytováni. Ubytováno zkotrolujem, cena $40 na pokoj nám na Havanu přijde pořád hodně vpohodě. Domácí vypadají fajn a tak zůstáváme. Budem tady naše poslední tři noci. Trochu si oddechnem a vyrážíme na obchůzku Vedada. Je tady jedna hlavní cesta, v nějaké boční uliččce narazíme na okýnko s pizzou a špagetama, možnost platit v kubánských. Ceny jsou vyšší než na vesnicích, ale pořád hodně daleko od klasických turistikých cen 10 CUC a víc za jídlo. Dáváme si pizzu s ananasem a špagety s dvojitou dávkou sýra. Mňam. Jde vidět, že jsme ve městě a ne v chudé vesnici. :D

 

Pak se zastavujem na hlavní třídě v jakémsi podniku na pivo, sedíme a pozorujem lidi kolem. Je tu plno lidu, nosí jiné oblečení než v zapadlých částech, jiné účesy, pořád někdo něco řeší a baví se. Holky jsou hodě vyzývavé, kubánci se otáčí a pokřikují na turistky i kubánky. Je tu rušno. Chodíme jen tak po okolí, do centra Havany to je docela kus a tak si to necháváme na další dny. 

 

Další ráno se vydáváme z naši čtvrti Vedado pěšky do centrálních čtvrtí Centro a Vieja (La Habana Vieja). Procházíme chudší částí města, míjíme hodně polorozpadlých domů, Kubánci jsou v ulicích a nepotkáváme skoro žádné turisti. To se ale mění čím dál víc jsme blíž centru.

 

První jdeme do Museum Havana Club Ron, kde poměrně překvapivě  nabízí průvodce v několika jazycích. Volíme anglickou tour a před tím, než se nasbírá dostatek zájemců posedáváme v atriu krásně udržované historické budovy. Neodoláváme čerstvě vymačkané pomerančové šťávě s trochou šťávy z cukrové třtiny a rumem. Výborné a osvěžující. Pak už začíná asi hodinová tour, která určitě stojí za to. Mají to pěkně zorganizované, museum je pěkné, průvodkyně nás seznamuje s historickým vývojem pěstovaní cukrové třtiny a dále s postupem při výroby rumu. Na konci prohlídky nám vypráví něco málo o každém rumu, který mají v nabídce a nakonec skončíme v historickém baru, kde dostaneme ochutnávku 7leté Havany. Pak samozřejmě musíme projít ještě prodejnou rumů a suvenýrů, ale tady dokonce odoláváme. Jediným mínusovým bodem muzea jsou naprosto otřesné, nefungující a doslova přetékající záchody. 

 

 S prohlídkou jsme spokojeni a jdeme dál nakouknout do Musea del Chocolate, které funguje spíše jako kavárna/cukrárna. Dáme si na pití tradiční horkou čokoládu, exluzivní, a k tomu různé čokoládové bonbony. Mňam. Docela jim to tady frčí, lidí tu je dost. V zadní částí čokoládovny vidíte, jak čokoládu spracovávají a je tady i pár výkladních skříní, kde vystavují různé obrázky a předměty spojené s pěstováním kakaa a výrobou čokolády.

 

Pak se procházíme různými uličkami, jdeme kouknoutna na známé náměstí z roku 1559 Plaza Vieja.  V bočních uličkách sice často narazíte na rozpadající domy, ale jde vidět, že se o město snaží starat a opravují, co se dá (nebo spíš to, na co mají peníze). Ale Havana má neuvěřitelný potenciál a snad se jim podaří opravit, co největší část města a uchovat tak krásné historické budovy.

 

Ještě jsme chtěli navštívit El Capitolio, National Capitol Building, což až do Revoluce v roce 1959 bylo sídlem vlády. Od té doby zde sídlí Cuban Academy of Science a v době naši návštěvy je pro rekonstrukci zavřeno až do konce roku 2016.

 

Tak jen tak brouzdáme po ulicích, najdem okénko s pizzou za kubánské pesos, tak zaplácnem hlad a pomalu se zase pěšky vydáváme směrem zpět do Vedada. Cesta je docela dlouhá, cca 3km, tak nás to spolu s celodenním procházením docela unaví. Povečeříme v našem osvědčeném špagetovém okénku kousek od naší casy, zapadnem na pokoj a jen tak odpočíváme, kecáme, popíjíme rum a dostáváme se do nálady.

Chceme jít večer na klasickou kubánskou párty. Původně jsme řemýšleli nad návštěvou známého kubánského kabaretu La Tropicana, kde mají prý skvělé show. Ale nejlevnější vstupenky se prodávají tak od 70 CUC za osobu, což ani s čtvrt láhve rumu v ceně nás docela odrazuje. Nikde jsme se ale moc nedočetli zaručené tipy kam jít. A tak na poslední chvíli lovíme něco z průvodce a jdeme někam ve Vedadu.

 

Je 10 hodin večer a jsme snad jediní, kdo chcou tak brzo začít pařit někde v klubu. Do jednoho klubu se s Evkou dostáváme zdarma, ale kluci by museli platit vstupné a navíc tam je úplně prázdno. Tak zkoušíme dálší, před kterým už stojí řada lidí. Ale vypadá to na nějakou vyšší třídu, ptají se, jestli jsme na guest listu. Všichni kolem jsou extra vymódění, hmm, asi jsme trochu mimo.

 

Evka už ztrácí tpělivost a stopuje taxíka a domlouvá se s ním, ať nás odveze do nějaké dobrého klubu, ideálně, kde se nemusí platit vstupné. Ještě mu stihneme říct, že nechceme jet nikam daleko, ať předejdem tomu, že by nás odvezl do Havana Vieja. Taxikář tedy nabídne, že nás někam hodí za fixní poplatek 5 CUC a vypíná taxameter. Jedem tak 5 minut, někde se motáme v ulicích a pak nás vysadí před klubem, který prý je super a neplatí se vstupné. Tak vystoupíme, zaplatíme a taxikář je fuč. Filip kouká na GPS a zjišťuje, že jsme pár minut chůze od toho předešlého klubu, kde jsme taxikáře stoply. A že jen s námi objel pár bloků, aby to trochu natáhl. Haha…no dobře… jdeme do klubu a samozřejme musíme platit vstupné 5 CUC na osobu…smlouvání ani ukecávání a story o taxikářovi nijak nepomáhá, ale vidíme, že všichni Kubánci taky platí, tak už to taky zaplatíme.

 

Posloucháme kubánskou moderní pop-music, ke které tady na televizích promítají tradiční kubánské laciné videoklipy. Začíná se to zaplňovat kubánskýma holčinama v nejkratších a nejobepnutějších sukních či šatech jaké snad existují nebo s extrémně hlubokými výstřihy. Ty nejodvážnější mají kombinaci obojeho a k tomu samozřejmě extremné vysoké podpatky. Účesy a make-up mají jak ze škatulky. V dlouhých kalhotách, teniskách a mikinách se cítíme dost mimo. Je tady tak 80% holek na 20%kluků. Holky se natřásají a úsporně tančí a snaží se zapůsobit na pánské  (z velké části asijske ) osazenstvo ve VIP boxech v druhém patře. Sem tam nějakých chlap z vrchu sejde, vybere si tu svojí, vyvede ji nahoru a už jsou všichni spokojeni. Né že bychom byli nějací puritání, ale…je to takové zvláštní… dáme si ještě druhé kolo piv, ale moc dlouho se to tu už vydržet nedá, zatančit si taky nemáme kde a tak se sbalíme a jdem domů a akorát rozjímáme nad tím, jak neumíme v Havaně zapařit a najít dobrý klub. Cestou domů se vracíme parkem, kde jsou velké skupiny mladých, hlavně kluků a popíjí jen tak venku a baví se. Vypadá to teda mnohem zábavněji než v daném klubu.

 

Ráno se vydáváme na procházku do starého města. Ale nejprve kupujem kousek od nás, ve Vedadu, nějaké suvenýry z trhu a nějaký ten rumík domů. Po cestě si ještě domluvíme taxi na další den ráno na letiště do Varadera. Po chvílce smlouvání se domluvíme na požadované, docela dost nízké ceně a jsme rádi. Pán vypadá mile, dáváme mu vizitku naši casy, kde nás má vyzvednout a pohoda.

 

Vyrážíme směrem do centra se zastávkou v Calle de Hamel, kde mají každou neděli, což dneska je, probíhá afro kubánská slavnost a tančí se rumba. Ulička je krátká, ale plná uměleckých kreseb, soch a všelijakých předmětů. Jsou tady dva bary, nějaký umělecký atelier a plno hudebníků a začínájí se tu shromaždovat kubánci i turisté. Kolem poledne už začne hrát tradiční živá kubánská hudba, u toho tančí profi tanečnice. Super představení, žije to tu. Je tady plno afrokubánských mísťnáků a všichni si užívají nedělní akci. Konečně pořádná pouliční slavnost a kubánské tance. 

 

Pokračujem dál do města a zastavujem se v kubánském okénku na pravděpodobně poslední pizzu za kubánské pesos, kterou zapíjíme pivkem a jsme ve správné náladě.

Příjemně připití míříme do Musea de la revolution, ať se taky trochu něco dozvíme. V Havaně mají muzeum snad všeho, rumu, čokolády, umění dekorativního, umění koloniálního, umění náboženského, umění moderního, aut, historie, tance, hudby, doutníků atd atd…  Vzhledem k tomu, že máme omezený rozpočet, čas a zájmy, volíme jen museum revoluce, která je tak typická a zásadní pro Kubu, že si říkáme, že tohle prostě vidět musíme. 

 

Výstava je poměrně vyčerpávající, část informací zde mají přeložených do angličtiny, ale většina je ve španělštině. Jsou tady expozice z kolumbovského odbobí a před revolčního období a pak zde podrobně a propagandisticky popisují průběh celé revoluce. Je to zajímavé, ale unavující, ale aspoň si skládáme pořádně obrázek o historii a politice Kuby. 

 

Vyčerpaní a vystřízlivění (v museu jsme strávili hodně dlouhou dobu bez další alkoholické podpory, a tak jsme unaveni dvojnásob), tak míříme někam na odpočinek. Zvažujem proslavenou El Floriditu, kterou pravidelně navštěval Ernest Hemingway, ale je tam narváno, a tak jdeme hned vedle do podniku, kde je téměr prázdno, jede klimatizace, nehraje hudba a tak tu je nezvyklý, ale příjemný klid. Doplňujem se piňa coladou, kterou mají super a k tomu jen na malý záhryz polévku s chlebem. Síly jsme doplnili a rozhodujem se vzít si tradiční starý kabriolet a nechat se povozit, jak všichni ostatní turisti:)

Domluvíme se s jedním pánem s krásným růžovým kabrioletem, že nechceme jet klasickou prohlídku města, ale chceme se jet podívat na pevnost, která je za zálivem. Stejně jsme se tam chtěli podívat, a tak aspoň šikovně zaplácnem dvě mouchy jednou rano. A tak už sedíme v super autě a jedeeem. Projíždíme tunelem a vyjedem na kopec, kde se nachází pevnost Morro-Cabaňa a Museum de la Commandancia de Che. Dále tady je obří socha Krista, Cristo de La Habana, odkud je pěkný výhled na Havanu.

Ještě se vyfotíme u našeho krásného auta a jedem zpátky do města.  Pomalu se začíná stmívat a tak šmejdíme večerním městem, dokupujem poslední suvenýry a dárky domů. Zapadnem do jakéhosi podniku, kde si dáme už opravdu naše poslední špageti a pizzu. Pivo neprodávají, ale dovolují nám si pivo koupit v podniku vedle a přinést sem. Zase začínáme přemýšlet nad tím, do jakého klubu pujdem, abychom to pěkně stylově zakončili. Ale naše poslední dva nepovedené večery nás zároveň nějak odrazují od nekonečného hledání neznámého podniku. A tak se jdem podívat na večerní Plaza de la Catedral, které je pěkně nasvícené a vypadá moc hezky. Projdem se na plaza Vieja, kde má být super hospoda, která si vaří a čepuje vlastní pivo - jako jediná široko daleko. Tohle místo nám doporučili Němci, které jsme potkali na Sieřře maestře a pak i v Trinidadu. Jejich tip se opět potvrdil a hospoda je super. Stylová, pěkná, příjemná. Velká zahrádka, plno lidí, jak kubánců, tak turistů. Víc v evropském stylu a tak to prostě má něco do sebe. Nabízí světlé, polotmavé a tmavé pivo a tak si dáváme celý stojan toho polotmavého, a sami si ho čepujeme. Výýýborné pivo. Všichni si pochutnáváme, do toho hraje super kapela. No nakonec nám to závěrečn rozloučení s Kubou docela vyšlo. Sice jsme si nezatančili, ale nemůžem mít vše:) Dáme si ještě další pivo a rozjímáme, kecáme a tak nějak to uzavíráme.

Taxíkem se necháme dovézt domů, nařizujem budíka a spíme...

 

Celý poslední odjezdový den se nám tochu komplikuje hned od rána. Paní domácí nám sděluje, že se sem včera stavil pan řidič taxíků a vyřizuje nám, že naši dohodu ruší. A tak se rychle dobalíme a jdeme na hon nového taxikáře, který nás hned a samozřejmě za co nejlevněji odveze do Varadare. Chvíli to trvá, ale po pár neúspěšných smouváních jednoho ochotného odchytneme. Svezem se zpátky do casy, naskládáme zavazadla do mini žigulíka, takže dvě krosny vezem ještě na sobě v autě a už fičíme směr Varadero. Auto vypadá docela v rozkladu, tak snad dojedem. Míjíme jednu bouračku koně a žigulíka. Bohužel kůň to nepřežil a leží uprostřed silnice, žigulík je trochu pomačkaný. No, pořád doufáme, že my dojedem dobře.

 

Po necelých dvou hodinách jsme na letišti. Zjistíme, že fungující a nepřetékající záchody na mezinárodním letišti je taky docela problém najít. A už bez většího zdržování projdem kontrolou, v duty free shopu nakoupíme nějaké další rumíky a doutníky a i když ještě ani není čas nástupu do letadla, už nás vyvolávají letištním rozhlasem, že chybíme v letadle. Protivní zaměstnanci nás naženou do letadla, aby nám sdělili, že špatně naložili zavazadla, a tak musí vše vyložit a znovu naložit a budem odlétat s půlhodinovým zpožděním. Tak trošku pindáme:)

 

Ještě máme menší problém v Torontu, kde přestupujeme, to asi abychom to neměli tak jednoduché. Až když projdem určitou kontrolou, tak se dozvíme, že zavazadla nemáme odbavené až do cílové destinace, a musíme si je vyzvednout a odbavit znovu. Takže vyplňujem nějaké papíry a s ochrankou jdem zpět přes tajné chodby letiště, kde si teda vyzvedáváme naše zavazadla a prochází důkladnou kontrolou. Ochranka může jít jen se dvěma a tak jdem na dvě várky a všechno se prodlužuje a doba, za jakou odlítá druhé letadlo se nebezpečně rychle zkracuje. Když odhazujem velká zavazadla, ještě se ujišťujem, že duty free tašky s rumem si můžeme vzít na palubu. Pán kontroluje naše duty free zalisované tašky a říká, že je vše vpohodě. Když ale přijdeme na poslední kontrolu do letadla, tak sice říkají, že máme správné tašky, ale potřebujeme účtenku. Vysvětlujem jim, že jedem z Kuby a tam účtenky nedávají, paní si jen do bločku poznačila, co jsme koupili, dala peníze do pokladny, na kalkulačce spočítala, kolik nám vrátit a to je vše. To je ale nezajímá. Tak se s nima hádáme, že jsme se ještě ujišťovali u jejich kolegů, kteří přebírali naše velká zavazadla a říkali, že je vše vpohodě. Za žádnou cenu nám nechtějí povolit si vzít naše tašky sebou. Máme tady asi 5 menších láhví rumu, předevšým jako dárky, kterých se nechceme vzdát. A tak říkají, že je můžeme jít ještě zpátky odbavit.

Evka a Pavel, kteří letí asi o půďky dřív než my, se už nemůžou zdržovat, a tak tam zaběhnu já. Když nám pán sekuriťák předává tašky s rumem, tak mu jedna vypadne a rozbije se. Pan sekuriťák kouká, ani se neomluví a jen řekne, ať to jde někdo umýt. My už jsme neuvěřitelně naštvaní a otrávení. Evka s Pavlem ještě nervózní, že nestihnou letadlo a tak jdou dál a já rychle běžím ještě zpět s mým příručním batohem do kterého jsme vše nacpali a budu doufat v možnost odbavení dalšího zavazadla. Naštěstí chytnu neuvěřitelně ochotného a milého pána ze Srbska, který se směje mému rumovému nákladu a cpe mi ještě noviny, ať si to trochu obalím, ať se to v letadle nerozbije. Když mu říkám, že pan sekuriťák už jednu rozbil, tak jen nevěřícně kouká a říká, že to je teda pěkný debil. Ptám se kolik bude stát odbavení dalšího zavazadla a říká, že pro českou holku to udělá zadarmo. Tradaaaa…konečně trochu štěstí….běžím zpátky, další kontrola, další fronty…ale už se potkávám s Filipem se zásobama z Tim Horton a už sedíme v posledním letadle a juchů domů.

 

Casa:

Noel y Josefa Hostal

Calle 27 #111 Bajos e/M y N, Vedado, La Habana, Cuba

Mojita do teď: 57

Koupených lahví rumu: 8

bottom of page